Zdrowe odżywianie nastolatków i studentów

Lata nastolatków są czasem zwiększania niezależności i odpowiedzialności. Obejmuje to swobodę dokonywania wielu wyborów – w tym wyborów żywieniowych. Brzmi świetnie i wszystko, ale nie jest tajemnicą, że istnieje wiele wyzwań i przeszkód w podejmowaniu zdrowych wyborów żywieniowych dla prawie wszystkich. Wyobraź sobie wyzwania dla nastolatków! Oto tylko kilka z nich:

Nastolatki jedzą coraz więcej posiłków z dala od domu.

Na nastolatków często wpływają ich rówieśnicy i ich rówieśnicy, którzy mogą nie być najlepsi.

Nastolatki, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, mogą czuć presję, aby być szczupłym lub “przybierać na wadze” na imprezy sportowe lub towarzyskie.

Większość nastolatków ma ochotę na jedzenie, które jest szybkie i wygodne.

Brzmi znajomo? Z tych względów i więcej, wielu nastolatków zbyt często wybiera zbyt wiele niewłaściwych rodzajów żywności i napojów – napojów gazowanych i energetycznych, fast foodów i przetworzonej żywności.

DLACZEGO ZDROWE DOSTAWY ŻYWNOŚCI WAŻNE DLA TEENS?

Jeśli masz wrażenie, że zdrowe wybory żywieniowe nie są ważne w “wieku nastoletnim”, weź pod uwagę te statystyki, które sugerują inaczej:

Według Centers for Disease Control, w 2008 r. Ponad jedna trzecia dzieci i nastolatków miała nadwagę lub otyłość. W latach 1980-2008 odsetek nastolatków w wieku 12-19 lat, którzy byli otyli, zwiększył się z 5% do 18%. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że otyłość młodzieży jest bardziej narażona na czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak wysoki poziom cholesterolu lub wysokie ciśnienie krwi. Są również bardziej skłonni do przedcukrzycowej choroby, co zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy. Kwestie społeczne i psychologiczne, takie jak stygmatyzacja i słabe poczucie własnej wartości, są również poważnymi wyzwaniami.

Mniej powszechne, ale także dotyczące zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, bulimia i zaburzenia związane z objadaniem się. Niedawne badanie przeprowadzone przez National Institute of Mental Health wykazało, że około 3% nastolatków z USA cierpi z powodu zaburzeń odżywiania. Zdrowe nawyki żywieniowe wśród nastolatków, w tym zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna, mogą zmniejszyć ryzyko nadwagi lub otyłości i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń w zachowaniu żywieniowym.

CO MOŻEMY ROBIĆ JAKO RODZICÓW?

Na zachowania dietetyczne nastolatków ma wpływ wiele czynników, w tym szkoły, społeczności, media i branże rozrywkowe, firmy spożywcze i napoje oraz rodziny. Tak wiele z tych czynników jest poza naszą kontrolą, ale są rzeczy, które my jako rodzice możemy zrobić, aby pomóc. Oto kilka pomysłów …

Spraw, aby zdrowe jedzenie było łatwo dostępne w Twoim domu! Oznacza to świeże owoce na blacie, jogurt, ser i plastry warzyw w lodówce, krakersy z pełnego ziarna w szafce. Może to zająć trochę przygotowania, ale dom pełen kuszących i mniej zdrowych potraw będzie utrudniał wybór w inny sposób.

Spraw, aby zdrowe jedzenie było wygodne; nastolatki będą jeść wszystko, co jest łatwe i wygodne.

Zapytaj swojego nastolatka o sugestie, co odebrać ze sklepu i przygotować w domu. Jeśli czują się częścią tego procesu, będą bardziej skłonni do zaangażowania się.

Usuń słodzone napoje z domu. Bez względu na wagę nastolatków, napoje gazowane, napoje energetyczne, napoje dla sportowców i napoje owocowe nie robią nic dla nich.

Jeśli nie ma jedzenia, którego nie chcesz jeść nastolatków, unikaj przynoszenia ich do domu.

Eksperymentuj z różnymi przepisami i żywnością z różnych kultur. Jeśli twoja nastolatka rozwinie uznanie dla jedzenia, będzie częściej podejmować pozytywne decyzje. Spraw, aby dobre jedzenie było fajne!

Poproś nastolatka, aby odkrył dla siebie odżywianie, publikując czasopisma dla nastolatków i książki z artykułami związanymi z jedzeniem. Sprawdź www.cookingteens.com i www.chopchopmag.org.

Zabierz nastolatka na targ rolników.

Przygotuj szybkie i zdrowe pokarmy dla nastolatków, które będą jeść na śniadanie (jogurt, batoniki z muesli, gofry mrożone po całych ziarnach, płatki pełnoziarniste, owoce, koktajle itp.). Upewnij się, że nastolatka widzi, że jesz śniadanie.

Jeśli twój nastolatek jest w sporcie, odnów zdrowe jedzenie do wysokiej wydajności.

Zjedz posiłki tak często, jak możesz. Może to stanowić wyzwanie, ale warto.

Więc macie to – jako rodzice, możemy mieć również wpływ! Możemy pomóc naszym dzieciom w rozwijaniu zdrowej postawy dotyczącej odżywiania, wyglądu i zdrowia, kiedy udzielamy im wsparcia, prosząc o ich wkład, wspierając ich poprzez udostępnianie zdrowej żywności i zachęcając ich do podejmowania zdrowych wyborów sami.

Wraz z końcem roku szkolnego niektóre z naszych dzieci mogą spodziewać się rozpoczęcia studiów w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Być może już wiesz, że przeciętny student nie zawsze dokonuje najzdrowszych wyborów, a wszyscy słyszeliśmy (lub może doświadczyliśmy z pierwszej ręki) niesławnego nowicjusza 15.

Podczas gdy dobre odżywianie nie jest często priorytetem dla studentów, to nie tylko zapobiega nadwadze. Zdrowa dieta może pomóc uczniom radzić sobie ze stresem w życiu uczelni, lepiej radzić sobie zarówno w klasie, jak iw sporcie, i czuć się lepiej na całym świecie. Dobra wiadomość jest taka – nie jest to szczególnie skomplikowane.

Tak więc, jeśli jesteś studentem college’u, który to wkrótce czyta, rozważ niektóre (lub wszystkie) z poniższych sugestii, które pomogą Ci skutecznie rozpocząć nową ścieżkę, czując się najlepiej. Jeśli jesteś rodzicem, dziadkiem, ciocią, wujkiem, sąsiadem, mentorem lub innym cenionym starszym z przyszłego studenta college’u, być może mógłbyś ukryć tę listę praktycznych wskazówek w walizce swojego ucznia, zanim on lub ona odejdzie do szeroko otwartego świata …

1) Jedz dobre śniadanie każdego dnia.

Przede wszystkim zacznij dzień od prawej stopy. Badania pokazują, że uczniowie osiągają lepsze wyniki w nauce po dobrym śniadaniu. Jeśli zostaniesz uszczypnięty na czas (i będziesz taki sam), weź banana i pełnoziarnisty bajgiel z masłem orzechowym lub kremowym serem, lub pojemnik jogurtu zmieszanego z Cheerios lub innym pełnoziarnistym płatkiem zbożowym i szklanką soku. Spróbuj podać jedzenie z trzech grup żywności na śniadanie.

2) Nie poddawaj się słodkim napojom kawowym.

Kawa może cię złamać lub złamać, a zacznie cię łamać, jeśli będziesz codziennie zjada 300-400 dodatkowych kalorii cukru i tłuszczu. Jeśli w ogóle to wypijesz, trzymaj się prosto kawy. Jeśli musisz latte, rób to z mlekiem chudym lub sojowym.

3) Unikaj napojów sportowych, napojów energetycznych i napojów gazowanych.

Jeśli jesteś sportowcem ćwiczącym przez ponad 60 minut dziennie i dużo się pocisz, odpowiedni jest napój sportowy (G2 i Powerade Zero są dobrymi, niskokalorycznymi wersjami).

Jeśli chodzi o napój gazowany – pij go oszczędnie. Tylko jedna puszka napoju dziennie może wynieść 30 funtów w ciągu jednego roku!

I napoje energetyczne – zapomnij o nich. Wpływ kofeiny na napoje energetyczne może być znaczący, co prowadzi do problemów trawiennych, niepokoju, bezsenności i podwyższonego ciśnienia krwi. Spożywanie napojów energetycznych zmieszanych z alkoholem może być niezwykle niebezpieczne. Wystarczająco powiedziane.

4) Unikaj spożywania posiłków w formie stołów jadalnych w formie bufetu.

Wielokrotne porcje i codzienne miękkie lodów są bez wątpienia kuszące, ale należy pamiętać o potencjalnych konsekwencjach nadmiernego jedzenia w sposób ciągły. Daj z siebie wszystko, aby wypełnić połowę talerza owocami i nie-skrobiowymi warzywami w czasie posiłku, jedną czwartą ziaren i jedną czwartą białka. Twoje kości potrzebują dodatkowego wapnia w tym wieku, więc upewnij się, że zawierasz szklankę mleka odtłuszczonego, 1% lub 2% mleka.

5) Jeśli jesz fast food, rób to oszczędnie.

Bądź sprytny w tej kwestii. Wszyscy wiemy, że bryłki kurczaka i frytki nie zdobywają złotej gwiazdy, ale nie dajcie się zwieść pozornie “zdrowym” fast foodom. Niektóre burritos i miseczki ryżowe w popularnych fast-foodach meksykańskich mogą przynieść ponad 1000 kalorii na sztukę. Jeśli musisz jeść fast food, unikaj smażonych dóbr, ograniczaj wielkości porcji, pij wodę zamiast słodzonego cukru napoju i dopij posiłek kawałkiem owoców.

6) Zrób swój pokój w akademiku mini sklep ze zdrową żywnością.

Jeśli masz małą lodówkę w swoim pokoju, przechowuj ją ze świeżymi owocami i młodą marchewką, paluszkami serowymi i jogurtem, salsą i hummusem. W swojej “spiżarni” trzymajcie masło orzechowe i orzechowe, nieoparty popcorn, krakersy z pełnego ziarna, pieczone chipsy tortilla i ciastka ryżowe. Jeśli pojawi się atak przekąskowy, będziesz przygotowany.

7) Unikaj nocnych ataków na przekąskę.

Jeśli na terenie kampusu college’u jest ciężarówka z donutem w późnych godzinach nocnych, zdecydowanie zastanów się, czy jej unikać. Zamiast tego wróć do swojego pokoju w akademiku “mini sklep ze zdrową żywnością”, aby szybko ugryźć. Rano poczujesz się znacznie lepiej.

8) Noś ze sobą butelkę z wodą.

Czasami myślimy, że jesteśmy głodni, kiedy naprawdę jesteśmy spragnieni. Można tego uniknąć, pijąc wodę przez cały dzień. Dodatkowo, jeśli nosisz ze sobą butelkę z wodą, nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na zakup wody lub innych napojów. Wolna gotówka przydaje się, gdy jesteś studentem.

9) Ogranicz spożycie alkoholu.

Siedem kalorii na gram + zero żywienia = Alkohol. Jedno lekkie piwo, jeden mały kieliszek wina, jedna uncja alkoholu, wszystkie zawierają 100 kalorii. Pomnóż to przez kilka drinków, a to szybko się sumuje. Większość z nas potrzebuje około 2000 kalorii dziennie. Mogą również występować problemy zdrowotne związane z piciem alkoholu, szczególnie gdy są zmieszane z napojami energetycznymi – czy wspominałem o tym wcześniej? (Tak.)

10) Bądź smakoszem!

Wreszcie, skorzystaj z okazji, aby spróbować żywności, której wcześniej nie próbowałaś. Szukaj kulinarnych osobliwości. Kusić kubki smakowe przysmakami etnicznymi, do których nie jesteś przyzwyczajony. Gotuj i dziel się posiłkami z nowymi przyjaciółmi.

Więc masz to. Więcej jest tych sugestii, ale chciałem zachować prostotę, ponieważ masz już dość do myślenia. Jeśli potrzebujesz lub potrzebujesz dodatkowego kierunku, gdy jesteś w szkole, odwiedź centrum zdrowia uczniów. Większość z nich ma zarejestrowanych dietetyków / dietetyków, którzy mogą pomóc ci w nawigacji w krajobrazie jedzenia w college’u.

Dodaj komentarz