Plan dnia noworodka – na czym polega i jakie stałe elementy warto do niego wprowadzić?

rytm dnia noworodka

Być może doświadczasz na własnej skórze tego, w jaki sposób stały rytm i plan dnia przyczyniają się do lepszego funkcjonowania. Wiele osób ceni sobie posiadanie konkretnego harmonogramu. Dzięki niemu dokładnie wiedzą, o której wstają, ile godzin dziennie poświęcają na pracę, a ile na przyjemności. Zachowanie rutyny ma pozytywny wpływ na organizm – pomaga ustabilizować zegar biologiczny, wspiera uczucie spokoju, a także poczucie bezpieczeństwa. Podobnie jest z najmłodszymi dziećmi! Choć ich codzienna rutyna różni się od tej u osób dorosłych, to wprowadzenie określonego rytmu dnia dziecka będzie miało pozytywny wpływ na jego rozwój. Dlaczego rutyna noworodka jest ważna i jakie stałe elementy warto do niej wprowadzić? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu! 

Dlaczego rytm dnia noworodka powinien być stały? 

Do tej pory Twój maluszek przebywał w całkowicie bezpiecznej przestrzeni – w łonie matki. Wszystko się zmieniło, gdy przyszedł na świat! Z tego powodu nawet każda drobna czynność może powodować u najmłodszych dzieci niechęć, strach czy zaskoczenie, związane z faktem, że po prostu jej nie znają. Dopóki dziecko nie przyzwyczai się do tego, jak działają poszczególne czynności, dopóty może nie czuć się bezpieczne na świecie. Rytmu dnia tak małego dziecka nie reguluje jeszcze zegar biologiczny – na to przyjdzie czas później. Największe znaczenie w przypadku rytmu dnia małych dzieci ma raczej uczucie głodu czy zmęczenia, o których Twoje dziecko z pewnością Cię poinformuje nawet w środku nocy i które mogą być dla niego zaskoczeniem. Żeby nieco uporządkować chaotyczny rytm dnia dziecka, warto wprowadzić stały plan, który pomoże mu w zrozumieniu reguł rządzących światem, na którym się znalazło. 

Sen noworodka – naturalny wyznacznik dziecięcego dnia 

Najwięcej czasu w swoim życiu maluszki spędzają na… spaniu. Noworodki powinny przesypiać około 16 do nawet 20 godzin w ciągu doby. Każdy cykl snu trwa początkowo od około 2 do 3 godzin. Niezależnie od tego czy mówimy o nocy, czy o dniu – dla niemowląt nie ma żadnej różnicy w porach dnia. Tak małe dzieci zwykle robią się śpiące zaraz po jedzeniu – warto zwrócić na to uwagę podczas układania planu dnia maluszka. Pamiętaj jednak o zachowaniu elastyczności. Dziecko jeszcze uczy się funkcjonowania na świecie. Pierwsze tygodnie z nim spędzone mogą nie odzwierciedlać tego, ile i jak będzie spało w późniejszych etapach rozwoju. 

Co wprowadzić do rutyny noworodka? 

Sen wyznacza rytm dnia noworodka i nie wolno z niego rezygnować ani go zaburzać. Po jakimś czasie spędzonym z dzieckiem zauważysz jednak, czy przed snem potrzebuje zjeść, co ile godzin się budzi, jak często trzeba je przewijać i ile pokarmu na raz przyjmuje. To wszystko pomoże Ci w ustaleniu w miarę regularnego planu, który będzie możliwy do zmodyfikowania w razie potrzeby. 

Aby uregulować rytm dnia dziecka, warto wprowadzić czas na konkretne rytuały. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji: 

  • poranne przytulanie o mniej więcej stałej porze może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa dziecka. To tak, jakbyś mówił maluszkowi „dzień dobry, jestem przy Tobie!”; 
  • wieczorna kąpiel lub masaż pomogą dziecku się zrelaksować i będą miały duże znaczenie dla zrozumienia, że niedługo zaczyna się noc, która jest inną porą, niż dzień; 
  • rytuały pielęgnacyjne o tej samej porze dnia również pomogą w wyznaczaniu rytmu dobowego. Pamiętaj o zastosowaniu odpowiednich kosmetyków, takich jak krem do pupy dla niemowląt

Podsumowanie 

Każde dziecko jest inne i każde będzie potrzebowało innego planu dnia. Ustalenie stałych pór karmienia, godzin snu czy czasu na przytulanie i zabawę nie zawsze będzie możliwe, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Jeśli nie uda Ci się wprowadzić odpowiedniej rutyny w tryb życia Twojego maluszka, nie martw się tym! Poświęć trochę czasu na dobre poznanie swojego dziecka i spróbuj ponownie za jakiś czas. Powodzenia! 

Źródła

A day in the life of a newborn, Pregnancy, Birth&Baby, https://www.pregnancybirthbaby.org.au/a-day-in-the-life-of-a-newborn.  

Dodaj komentarz