Zaparcia u małych dzieci i starszych dzieci

Zaparcia są dość powszechne u dzieci, dotykając do 10% w danym momencie, choć wiele z nich nie zwraca się o pomoc lekarską.

Gdy dziecko jest już w domu, rodzice mogą nie być świadomi tego, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami i mogą nie wiedzieć, że ich dziecko ma zaparcia. Uważamy, że dziecko cierpi na zaparcia, jeśli doświadcza bólu lub wysiłku podczas oddawania stolca i / lub ma duże, twarde, suche stolce (zwykle) więcej niż jeden dzień pomiędzy wypróżnieniami.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną zaparć u małych dzieci jest zatrzymanie stolca. Zwany również retencją kału, może to stanowić problem dla 2-5 latków, ponieważ rozwijają one swoją niezależność i wywierają swoją wolę. Mogą próbować uniknąć ruchu jelit, szczególnie jeśli bolesne lub nieprzyjemne doświadczenie przeszło przez ruch jelit w przeszłości. Może to utrudnić i zniechęcić treningu nocnego, dlatego zalecamy leczenie każdego istniejącego zaparcia przed próbą zachęcenia ich do posiadania toalety w toalecie.

Jeśli dziecko wstrzymuje stolec, powoduje to rozciąganie odbytnicy. Gdy siedzi tam stołek, coraz więcej wody ulega ponownemu wchłanianiu, dzięki czemu stolec staje się jeszcze bardziej suchy. Taboret może stać się tak duży, że nie może przejść bez pomocy lewatyw i leków. Czasami płynny stolec będzie przelewać się wokół twardego stolca, powodując biegunkę lub zabrudzenia. Po przejściu przez stolec ważne jest, aby agresywne leczenie zaparcia spowodowało “przekwalifikowanie” odbytnicy do poprzedniego rozmiaru i czułości oraz aby uniknąć gromadzenia się bardziej twardego stolca.

Inne rzadsze przyczyny zaparć to odwodnienie, niektóre leki, niedoczynność tarczycy, zaburzenia rdzenia kręgowego i porażenie mózgowe.

Symptomy

Kiedy dzieci są zatwardzone, mogą wykazywać różne objawy, w tym niewyraźny ból brzucha (często wokół pępka), nudności, utratę apetytu, a czasami wymioty. Mogą również doświadczać nietrzymania moczu, moczenie nocne lub częste oddawanie moczu. Ty lub oni mogą zauważyć krew w stolcu lub na papierze toaletowym po wycieraniu. Często wynika to z małej szczeliny lub pęknięcia skóry w wyniku przechodzenia twardych stolców.

Leczenie

Jeśli Twoje dziecko cierpi na zaparcia, pierwszym miejscem rozpoczęcia leczenia jest dieta. Upewnij się, że Twoje dziecko pije dużo wody. Dodać pokarmy bogate w błonnik, takie jak suszone śliwki, morele, śliwki, groch, fasola, pełnoziarniste zboża, takie jak otręby z rodzynkami i pełnoziarniste pieczywo. Możesz również spróbować soku z suszonych śliwek lub gruszki. Unikaj pożywienia, które nasila zaparcia, takich jak ryż, banany, mus jabłkowy, biały chleb lub zboża, które nie są bogate w błonnik. (Pomyśl o diecie BRAT stosowanej w leczeniu biegunki – wszystkie te produkty pogarszają zaparcie!). Upewnij się, że Twoje dziecko ma dużo aktywności fizycznej.

Ważne jest ustalenie regularnej rutyny toaletowej. Wykorzystaj odruch żołądkowo-organiczny organizmu (opróżnianie okrężnicy po posiłku), zachęcając dziecko do siedzenia w toalecie po posiłku. Pomóż swojemu dziecku się zrelaksować, czytając opowiadanie, podając w razie potrzeby podnóżek i pozwalając na mnóstwo niezmierzonego czasu. Usuń wszelkie wstydliwe lub negatywne wzmocnienia związane z zaparciami, takie jak kara za zabrudzenie. Jeśli twoje dziecko znajduje się w środku treningu nocnego i ma zaparcia, wstrzymaj trening do momentu ustąpienia zaparcia. Zapewnij pieluchom ruchy jelit i wiele pozytywnych zachęt, aby im pomóc.

Jeśli zaparcia nie zostaną złagodzone przez środki żywieniowe (w tym, jeśli Twoje dziecko jest wybrednym jedzeniem i nie dotknie żadnego z zalecanych pokarmów!), Lub jeśli odczuwa znaczny ból i / lub nie wypróżniało się w kilka dni, powinien on zostać oceniony w biurze. Istnieje kilka bezpiecznych leków, które możemy przepisać, aby zmiękczyć stolec. Czasem potrzebne są lewatywy do oczyszczenia odbytnicy, zanim dalsze leczenie okaże się skuteczne. Nie zalecamy podawania dziecku środka pobudzającego do przeczyszczania, szczególnie bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Każde dziecko jest inne, a nawyki jelitowe każdego dziecka są inne! Jeśli obawiasz się, że twoje dziecko może cierpieć na zaparcia, a środki dietetyczne nie pomogły, zadzwoń do biura, abyśmy mogli Ci pomóc.

Podczas gdy rodzice mogą nie uważać “odwodnienia” za przerażającą diagnozę, znaczące odwodnienie jest jednym z najczęstszych powodów, dla których pacjenci pediatryczni są zabierani na izbę przyjęć w szpitalu.

Odwodnienie występuje, gdy płynne spożycie nie nadąża za zapotrzebowaniem organizmu na płyn. Odwodnienie może stać się poważne przez kilka dni, ale może nastąpić szybko w ciągu jednego dnia.

Powszechną przyczyną znacznego odwodnienia u dzieci są choroby wirusowe. Choroby te powodują wymioty i / lub biegunkę, a nawet mogą być związane z gorączką lub wysypką. Co gorsza, gdy dzieci z tymi schorzeniami potrzebują więcej płynów, najprawdopodobniej jedzą i piją mniej, ponieważ tracą apetyt, a czasem nawet mdłości.

Oznaki odwodnienia

To, co sprawia, że ​​odwodnienie jest tak niebezpieczne, jest zubożenie wody. Nasze ciało składa się głównie z wody, więc gdy nasze ciało nie dostaje tyle, ile potrzebuje, stara się zachować wodę, którą wciąż mamy w sobie. Jednym ze sposobów, które to pokazuje, jest to, że nie oddajemy moczu (lub “siku”) tak bardzo. Jest to kluczowy wskaźnik, zwłaszcza, że ​​jest stosunkowo łatwy do oceny.

W zależności od stopnia odwodnienia – łagodnego, umiarkowanego lub ciężkiego – nasze ciała wykazują coraz bardziej niepokojące objawy. Zwiększone pragnienie, ból głowy i suchość w ustach mogą być związane z łagodnym odwodnieniem. Gdy stan się pogarsza, pacjenci mogą rozwinąć bardziej znaczące bóle głowy, pobudzenie, a nawet ospałość.

Rodzice mogą używać wyjścia urinie jako wskaźnika ciężkości odwodnienia. Zwykle dzieci i dorośli oddają mocz co najmniej trzy razy w ciągu 24 godzin. Niemowlę powinno oddawać mocz co najmniej co trzy do czterech godzin. Gdy człowiek staje się bardziej odwodniony, jego organizm unika utraty wody poprzez wydalanie mniej “odpadowej” wody w postaci moczu.

Im bardziej odwodniona lub “sucha” staje się osoba, tym ciemniejszy, silniejszy zapach i bardziej skoncentrowany staje się mocz. Inne objawy, takie jak zdolność / niezdolność do robienia łez lub potu, nie są zbyt wiarygodne. Podobnie, zapadnięty czaszkowy fontanel (lub “miękki punkt”) lub turgor skóry (“rozciągliwość skóry”) są później markerem znaczącego odwodnienia i nie są niezawodnymi markerami.

Istnieje wiele chorób wirusowych, które powodują objawy żołądkowo-jelitowe (“GI”) takie jak nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, gazowanie, wzdęcia i inne. Wielka bitwa przeciwko możliwemu odwodnieniu została wygrana, gdy szczepionka przeciwko rotawirusowi, wiodącej wirusowej przyczynie wymiotów i biegunki, stała się regularną częścią schematu szczepienia USA; szybko wyeliminowało miliony wizyt lekarskich, wyjazdy na oddział ratunkowy i hospitalizacje spowodowane chorobą i jej skutkami. Ale nadal istnieje wiele wirusowych chorób, które powodują problem.

Picie odpowiedniej ilości odpowiednich płynów może leczyć większość przypadków odwodnienia. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko staje się odwodnione, zadzwoń do nas w biurze.

One Reply to “Zaparcia u małych dzieci i starszych dzieci”

  1. czopki eva/qu bambini działają szybko, ale nie gwałtownie, więc organizm dziecka ma czas, aby zareagować odpowiednio

Dodaj komentarz