Choroby cieplne

Choroba cieplna jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z przyczyn pozakardiologicznych u dzieci aktywnych. Pogląd, że dzieci są “młode i potrafią sobie poradzić z upałem” nie może być daleki od prawdy. Populacja pediatryczna jest bardziej narażona na skutki odwodnienia i choroby cieplnej. Choroby związane z ciepłem mogą łatwo wystąpić, ale można im łatwo zapobiec.

Kilka wskazówek, aby pokonać ciepło

Stopniowo zwiększaj intensywność i czas trwania aktywności. Badania wykazują, że dzieci mogą zostać zaaklimatyzowane do ciepłej pogody przez maksymalnie 2 tygodnie.

Załóż jedną warstwę jasnego, luźnego ubrania.

Upewnij się, że twoje dziecko jest odpowiednio nawilżone przed rozpoczęciem aktywności. W czasie ekstremalnego upału, ćwiczenia i gry powinny być modyfikowane, aby umożliwić regularne przerwy w hydratacji.

Ogólna zasada zapewniająca nawodnienie podczas aktywności jest taka, że ​​dzieci w wieku 10 lat i młodsze powinny pić, dopóki nie odczuwają pragnienia, a następnie wypić dodatkowe pół szklanki. Starsze dzieci i młodzież powinny stosować te same wytyczne, ale wypić cały dodatkowy kieliszek.

Zimne napoje o temperaturze 50-59 stopni Fahrenheita są zalecane do rehydracji.

W przypadku czynności trwających krócej niż godzinę, czysta woda jest odpowiednia do wymiany płynu.

Jeśli aktywność trwa dłużej niż godzinę lub jeśli dziecko bierze udział w wielu zdarzeniach w ciągu jednego dnia, wymiana płynów powinna obejmować węglowodany, sód i potas. Są to standardowe elementy napojów dla sportowców.

Pomiar masy ciała dziecka przed i po aktywności może dostarczyć cennych informacji zwrotnych na temat poziomu nawodnienia. Jeśli dziecko jest lżejsze po aktywności, to prawdopodobnie jest ono odwodnione i musi nadal zastępować płyny. Utrata masy ciała wynosząca jedynie 2-3% masy ciała może zacząć wpływać na sprawność dziecka i jego funkcję fizjologiczną.

Jeśli przyrost masy następuje po aktywności, należy zmniejszyć ilość nawodnienia.

Istnieją różne rodzaje chorób cieplnych. Poniżej znajdują się niektóre oznaki i symptomy, na które należy zwrócić uwagę, ponieważ Twoje dziecko uczestniczy w zajęciach w letnim słońcu.

Skurcze cieplne

Intensywne skurcze mięśni, które zwykle rozwijają się po tym, jak dziecko straciło płyn i sól z dużych ilości potu. Skurcze występują często podczas ćwiczeń w wysokiej temperaturze, ale mogą również występować w chłodniejszych warunkach, takich jak gry hokejowe. Dzieci, które dużo się pocą lub mają wysoką koncentrację soli w swym potu, mogą mieć większe skurcze.

Objawy / objawy: intensywne bóle mięśni i skurcze

Leczenie: Zatrzymaj aktywność, rozciągnij i masuj dotknięte mięśnie, jednocześnie spożywając żywność / napoje o wysokiej zawartości sodu.

Wróć do gry: Dzieci mogą powrócić do aktywności po rozwiązaniu skurczu i są gotowe do udziału. Jeśli skurcze utrzymują się lub pogarszają, poszukaj oceny w Sali Pogotowia.

Wyczerpanie ciepła

Umiarkowana choroba cieplna, która występuje, gdy dziecko nadal jest aktywne fizycznie, nawet po stwierdzeniu, że cierpi na złe działanie ciepła.

objawy:

Dziecko ma trudności z kontynuowaniem gry

Utrata koordynacji, zawroty głowy lub omdlenia

Odwodnienie

Obfite pocenie

Ból głowy, nudności, wymioty, biegunka

Trwałe skurcze mięśni

Leczenie:

Przenieś dziecko do zacienionego lub klimatyzowanego pomieszczenia

Usuń wszystkie dodatkowe ubrania / wyposażenie

Chłodne dziecko z zimną wodą, wentylatorami lub zimnym ręcznikiem

Podaj schłodzoną wodę lub napój sportowy

Warunki życia dziecka powinny szybko ulec poprawie, ale jeśli jest niewielka lub żadna poprawa, zabierz dziecko na pogotowie do oceny

Powrót do gry: Dziecko nie powinno powracać do aktywności, dopóki wszystkie objawy nie zostaną rozwiązane. Unikaj intensywnej aktywności przez resztę dnia i dłużej, jeśli wyczerpanie było poważne. Jeśli Twoje dziecko zostało ocenione na oddziale ratunkowym, nie powinno wrócić do gry, dopóki nie zostanie zwolnione przez lekarza.

Udar cieplny

Ciężka choroba cieplna, która występuje, gdy ciało dziecka wytwarza więcej ciepła niż może uwolnić. Skutkuje to szybkim wzrostem temperatury ciała, co może prowadzić do trwałej niepełnosprawności, a nawet śmierci w przypadku braku leczenia.

Symptomy i objawy:

Temperatura ciała Core większa niż 104 (doodbytniczo), gdy dziecko zachoruje

Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, zmieniona świadomość, drgawki, dezorientacja, niestabilność emocjonalna, zachowania nieracjonalne i zmniejszenie ostrości umysłu

Niskie ciśnienie krwi

Nudności wymioty

Gorąca i mokra lub sucha skóra

Leczenie, brak personelu medycznego na miejscu:

Zadzwoń pod 911, aby natychmiast przewieźć do izby przyjęć

Rozpocznij chłodzenie dziecka podczas oczekiwania i podczas transportu.

Leczenie za pomocą personelu medycznego na miejscu:

Natychmiast zlokalizuj personel medyczny, aby rozpocząć chłodzenie dziecka. Zdejmij całe wyposażenie i dodatkowe ubranie i rozpocznij agresywne chłodzenie całego ciała, zanurzając dziecko w wannie z zimną wodą. Jeśli wanna nie jest dostępna, użyj alternatywnych metod chłodzenia.

Transport do pogotowia

Powrót do zabawy: żadne dziecko, które doznało udaru cieplnego, powinno powrócić do aktywności do czasu oceny przez lekarza i otrzymania określonych kryteriów powrotu. Powrót do aktywności powinien odbywać się powoli i pod nadzorem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.

Ból pięty

Wcześniej analizowałem zapalenie stawów, lub zapalenie płyt wzrostu, w kolanie powszechnie nazywane Osgood Schlatter Disease. W tej notatce omówię kolejne apofizaty – tym razem w kostce.

Czym jest choroba Sever?

Choroba Sever’a lub zapalenie spojówek na wysokości piętek jest kolejnym częstym uszkodzeniem płytki płytkowej w populacji dziecięcej. Choroba Sever’a jest uważana za produkt uboczny repetycyjnego stresu i urazu na płytce wzrostu w kości piętowej lub kostnej. Stres wynika z naciągnięcia ścięgna Achillesa na płytkę wzrostu, do której przylega ścięgno.

Kto to dostaje?

Ten stan występuje częściej u chłopców niż u dziewcząt. Zwykle przedstawia się w wieku od 9 do 14 lat i szczytów w wieku od 10 do 12 lat. Uraz ten może się powtórzyć do 17 roku życia, kiedy płytka wzrostowa kończyny międzykręgowej zazwyczaj się zamyka. Tego typu urazy zwykle występują w okresach gwałtownego wzrostu. Choroba Sever’a występuje częściej u dziecka z płaskimi stopami, ale wszystkie dzieci z płaskimi stopami nie dostaną Sever’s.

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko ma chorobę Sever?

Około 60% tego czasu wpływa na oba kostki i przedstawia jako rozlany, obolały ból i obrzęk pięty, który zwiększa się wraz z wysiłkiem i poprawia się wraz z odpoczynkiem.

Jak to działa lepiej?

Leczenie jest głównie wspomagające, z odpoczynkiem, leczeniem bólu i modyfikacją aktywności. Modyfikacje aktywności obejmują dodanie działań o małym wpływie. Żelowe puchowe kubki są sprzedawane bez recepty i mogą być używane z przerwami, aby zmniejszyć szok w pięcie, a także usunąć napięcie z ciasnego kompleksu ścięgien Achillesa. Prawidłowe ćwiczenia rozciągające i wzmacniające powinny być wykonywane rutynowo nawet w okresach braku bólu. Duże badanie wykazało, że około 85% dzieci dotkniętych chorobą Sever’a wraca do pełnej aktywności w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia leczenia.

Kiedy powinienem się martwić?

Nieleczony nawet bardzo łagodny przypadek choroby Sever może powodować ograniczenie nawet w codziennej aktywności. Jeśli istnieje jakiekolwiek ograniczenie w codziennych czynnościach, ból powinien zostać oceniony.

Należy ocenić ból pięty lub kostki związany ze znanym urazem, ponieważ mogą być obecne inne uszkodzenia płytek wzrostu, takie jak złamania.

Jeśli masz pytania lub obawy dotyczące jakiegokolwiek urazu lub bólu i jego nasilenia, zadzwoń do biura, aby porozmawiać z jednym z członków zespołu Kids Plus.

Dodaj komentarz