Zapalenie oskrzelików

Niektórzy z was, którzy mają dzieci w wieku 2 lat lub młodsze, mogą napotkać tę frustrującą chorobę.

Bronchia-Wha ?!

Zapalenie oskrzelików jest chorobą wirusową występującą często u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Odnosi się do zapalenia oskrzelików (mniejsze drogi oddechowe płuc). Lubię myśleć o tym jako o przeziębieniu, które dostajesz również w płucach. Kiedy dziecko ma zapalenie oskrzelików, wszystkie te zatory i wydzieliny oraz “goop” z nosa i zatok są również obecne w płucach.

Czego powinienem się spodziewać?

icon_asthma_largeChildren z zapaleniem oskrzelików jest bardzo podobny do zimna. Zaczynają z objawami przeziębienia: kaszel, katar, zatory, gorączka. Po kilku dniach ich objawy mogą się nasilić – utrzymująca się gorączka, pogarszający się kaszel, letargiczny – skłaniający do wizyty w biurze.

Jednym z największych problemów związanych z zapaleniem oskrzelików jest oddychanie. Ponieważ cały ten “goop” jest w płucach, dzieci z zapaleniem oskrzelików czasami muszą ciężko pracować, aby oddychać. Mogą oddychać szybciej lub wykazują oznaki cięższej pracy oddechowej (żebra z oddychaniem, klatka piersiowa zasysana, podczas gdy brzuch wystaje). Rodzice często zgłaszają głośny oddech, ale czasami może to być również zatkanie zatok (jak w przypadku przeziębienia). Dzieci z zapaleniem oskrzelików mogą często budzić się w nocy i mieć złe karmienie.

Wspaniały. Co teraz?

Dobrą wiadomością jest to, że zapalenie oskrzelików jest chorobą wirusową – więc antybiotyki nie będą miały znaczenia – i zwykle ustępują w ciągu tygodnia. Podobnie jest z przeziębieniem pod względem zakaźności. Zabiegi są podobne do przeziębienia: nawilżacz w nocy, roztwór soli fizjologicznej dla młodszych niemowląt, wspomaganie płynów itp.

Najczęstszymi powikłaniami są problemy z odwodnieniem i oddychaniem. Nawodnienie można często utrzymywać z powolnymi i częstymi łykami płynów odpowiednich do wieku. Obawy związane z oddychaniem wymagają szybkiej oceny w biurze lub ER.

Co powinienem oglądać?

Dzieci powinny być dobrze nawodnione – przynajmniej 3 mokre pieluchy dziennie, jeśli są młodsze, usta i usta nie wytrwale wysuszają, powodując łzy w przypadku płaczu. Gorączka nie powinna trwać dłużej niż 5 dni i powinna być kontrolowana za pomocą leków. (Kiedy kontrolowany, gorączka powinna zmniejszać się, a dziecko powinno się podnosić, pomiędzy gorączkami). Oznaki letargu – skrajnie zmęczone w nietypowych momentach, trudności w przebudzeniu, brak czujności lub nawiązanie kontaktu wzrokowego – lub pogorszenie objawów zwykle wymagają oceny w gabinecie lekarskim.

Największym potencjalnym powikłaniem zapalenia oskrzelików jest problem z oddychaniem. To prawie zawsze wymaga oceny w biurze lub ER. Czasami możemy podać leczenie oddechowe w biurze, aby pomóc w objawach, ale może to wymagać oceny ER i pobytu w szpitalu. Największym zagrożeniem jest to, że dzieci będą się męczyć z powodu tak ciężkiej pracy w oddychaniu przez zbyt długi czas.

Mamy nadzieję, że pomoże to zrozumieć jedną z bardziej powszechnych i frustrujących chorób pediatrycznych. Jak zwykle, jeśli masz jakieś pytania, daj nam znać. Właśnie dlatego tu jesteśmy!

Prawdopodobnie wiesz, co oznacza różowa wstążka, prawda? Ale co ze złotą wstążką? Ktoś?

goldribbonFrankly, też bym nie wiedział, gdyby mój bratanek nie został zdiagnozowany z ostrą białaczką limfoblastyczną w wieku 6 lat w 2008 roku. Złota wstążka jest symbolem raka u dzieci, wiodącą przyczyną śmierci u dzieci poniżej wieku z 15.

Nie mogę sobie wyobrazić, że wiele rzeczy jest straszniejszych niż to, że dziecko ma raka. Nowotwór. To powinno być coś, co otrzymali starzy ludzie, a przynajmniej dorośli, prawda? Niestety, około 28 dzieci dziennie zdiagnozowano raka. Każdego dnia 4 dzieci przegrywają z tą walką. Wszyscy słyszeliśmy o najczęstszych nowotworach dorosłych: piersi, prostacie, okrężnicy. Nowotworami wieku dziecięcego, na szczęście rzadszymi, są nazwy, których być może nie słyszałeś: Neuroblastoma, Mięsak Ewinga, Guz Wilma.

Poza honorowaniem tych bohaterów i ich rodzin, ci, którzy noszą złote wstążki i starają się podnosić świadomość w tym miesiącu, robią to, ponieważ tylko niewielka ilość funduszy rządowych faktycznie sprowadza się do badań nad rakiem u dzieci. Nasz naród wydaje 5 miliardów dolarów na badania nad rakiem; tylko około 4% tego dotyczy nowotworów wieku dziecięcego. Oczywiście, nie oznacza to, że badania na inne nowotwory nie powinny uzyskać finansowania, po prostu podkreślając dobry powód, dla którego należy wyznaczyć cały miesiąc z tej przyczyny. Dlatego “rakowi matkom i tatusiom” pracują niestrudzenie nawet po utracie dziecka na raka lub długo po tym, jak jego dziecko wyszło z leczenia, aby podnieść świadomość i fundusze na zbadanie tych chorób oraz znalezienie metod leczenia i leczenia.

Dobrą wiadomością jest to, że wskaźnik przeżywalności w przypadku nowotworów dziecięcych wzrasta o około 80%, co oznacza, że ​​dziś żyją tysiące osób, które przeżyły raka u dzieci. Niektórzy z nich mają do czynienia z długotrwałymi skutkami chemioterapii lub radioterapii, które mogą obejmować zarówno problemy z uczeniem się, jak i zespół stresu pourazowego, a także niewydolność wzrostu, nieprawidłowości serca, a nawet drugie nowotwory.

Kiedy moja siostra, oddalona o setki mil, przeżywała koszmar rodzica, byliśmy zbyt daleko, aby pozostać z innymi dziećmi, podczas gdy ona przebywała w szpitalu i udała się na wizyty w klinice. Zbyt daleko, żeby napełnić jej zamrażarkę żywnością lub usiąść z synem, żeby mogła odpocząć. Zapytałem ją, co zmieniło się podczas tych strasznych miesięcy (lat) leczenia. Co radzi przyjacielowi kogoś, kto przechodzi podobną sytuację? A więc tutaj, w nie określonej kolejności, jest jej “Top 5 rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc rodzinie z rakiem”

1. Trzymaj dzieci z dala od gruźlicy i prosimy o szczepienie! Co jest dziecku “zwykłym wirusem” może być śmiertelne dla dziecka z tłumionym układem odpornościowym z leczenia raka. (Obejmuje ospę wietrzną, krztusiec – to imię!)

2. Zawsze myj ręce! (I, dodam, nie wyśmiewajcie się z tego, jak wiele środków do dezynfekcji rąk używa twój przyjaciel, moja siostra jest KRÓLEM do dezynfekcji rąk, nie bez powodu!)

3. Organizuj posiłki. Idziemy dalej, a robienie tego jest bardziej pomocne niż powiedzenie “proszę, zadzwońcie do mnie, jeśli czegoś potrzebujecie”. Nawet wyciągnięcie ręki jest czasem czymś więcej niż może poradzić sobie z chorobą nowotworową. Nie można odmówić jedzenia i można je zamrozić, więc wskocz do środka i zdobądź kilku przyjaciół, aby zaopatrzyć się w zamrażarkę.

4. Oferta oglądania rodzeństwa w dniach kliniki. Dzieci przechodzące przez raka mają wiele spotkań, a rodzeństwo czasami nie może nawet przyjść. Dawanie im innej opcji (i premii: trochę dodatkowej uwagi dla rodzeństwa, również odczuwającego stres w tej sytuacji) jest naprawdę pomocne.

5. Nie próbuj porównywać swoich doświadczeń z własnym, który nie jest taki sam (“mój kot miał raka w zeszłym roku, a to było druzgocące”). Jest OK, jeśli naprawdę nie rozumiesz. Można to nawet powiedzieć. (Ok, ten był moim ulubieńcem, jakoś moja siostra zawsze potrafi mnie rozśmieszyć w środku tragedii, jej blog podczas zabiegu kazał nam się śmiać i płakać przy każdym wpisie!)

558603_10152096520325389_608485122_nMy dzielny, niesamowity siostrzeniec (na zdjęciu, za zgodą) oficjalnie zakończył leczenie białaczki latem 2011 roku. Jest tak zdrowy jak następny dzieciak i nie tęskni za rytmem. Choć oczywiście wdzięczni za to, gdzie są teraz, moja siostra nadal żyje z niepokoju o przyszłość. Czy będzie miał jakieś skutki uboczne leczenia? Za kilka lat zostanie oficjalnie uznany za “wyleczonego” i jestem pewien, że będzie wtedy duża impreza. W międzyczasie będziemy nadal szerzyć wieści o tych silnych wojownikach i ich rodzinach, którzy w tym miesiącu pracują niestrudzenie, aby zebrać fundusze na walkę z okropną chorobą.

Jeśli kiedykolwiek będziesz zainteresowany datkami na walkę z rakiem u dzieci, istnieje wiele organizacji, do których możesz się zwrócić, w tym American Childhood Cancer Organization i CURE Childhood Cancer.

Dodaj komentarz