Ebola

Wiadomości w telewizji i Internecie dotyczą wirusa Ebola. Wiele osób zadaje sobie pytanie: “Czy powinienem się tym przejmować?” Jako mama i pediatra doceniam obawy tak wielu osób. Oprócz strony z zasobami Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, którą zamieściliśmy kilka tygodni temu, oto kolejne podsumowanie informacji na temat wirusa Ebola.

CO TO JEST EBOLA?

Wirus Ebola jest rzadkim i śmiertelnym wirusem spowodowanym zakażeniem szczepem wirusa Ebola. Wirusy wirusa Ebola występujące w kilku krajach afrykańskich powodują choroby u ludzi i naczelnych innych niż ludzie (małpy, goryle i szympansy). Naturalny rezerwuar wirusa wirusa Ebola pozostaje niejasny, ale podejrzewa się, że afrykańskie nietoperze są najbardziej prawdopodobnym gospodarzem.

Centrum Kontroli Chorób (CDC) wraz z innymi agencjami rządowymi i Światową Organizacją Zdrowia (WHO) podejmuje środki ostrożności, aby zapobiec możliwemu rozprzestrzenianiu się wirusa Ebola. Ulepszone badanie wstępne na pięciu lotniskach w USA oceni ponad 94% podróżnych z dotkniętych krajów w Afryce Zachodniej.

JAKIE SĄ ZNAKI I OBJAWY EBOLA?

Oznaki i objawy Eboli to gorączka, silny ból głowy, ból mięśni, osłabienie, biegunka, wymioty, ból brzucha (żołądka) i niewyjaśniony krwotok (krwawienie lub siniaczenie). Objawy mogą pojawić się w dowolnym miejscu od 2 do 21 dni po ekspozycji na wirusa Ebola, ale średnia wynosi od 8 do 10 dni.

W JAKI SPOSÓB MOŻESZ ZOSTAĆ EBOLA?

Głównym sposobem, w jaki osoba w Stanach Zjednoczonych może zarażać się wirusem Ebola, jest bezpośredni kontakt z inną osobą zarażoną wirusem Ebola – poprzez zranioną skórę lub błony śluzowe na przykład w oczach, nosie lub ustach. Musisz być w kontakcie z krwią lub płynami ustrojowymi (takimi jak mocz, szałwia, pot, kał, wymioty, mleko matki lub nasienie) osoby chore na ebolę. Możesz również skontaktować się z Ebolą poprzez kontakt z przedmiotami (takimi jak igły i strzykawki), które zostały zanieczyszczone wirusem, lub zainfekowanymi zwierzętami będącymi nosicielami wirusa (w tym nietoperze, małpy i małpy człekokształtne).

Jak wskazuje powyższa grafika, Ebola NIE rozprzestrzenia się w powietrzu, wodzie ani ogólnie żywności. W Afryce Ebola może rozprzestrzeniać się w wyniku kontaktu z mięsem dzikich zwierząt (dzikich zwierząt polujących na żywność) i kontaktu z zakażonymi nietoperzami. Nie ma dowodów na to, że komary lub inne owady mogą przenosić wirusa Ebola. Nie było przypadków, że koty lub psy miały wirusa Ebola.

Pracownicy służby zdrowia opiekujący się pacjentami z ebolą oraz rodzina i przyjaciele w bliskim kontakcie z pacjentami z ebolą są najbardziej zagrożeni zachorowaniem, ponieważ mogą wejść w kontakt z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi chorych pacjentów. Gdy ktoś odzyska Ebolę, nie będzie już mógł rozprzestrzeniać wirusa. Jednak wirus Ebola został znaleziony w nasieniu do 3 miesięcy.

Ebola może rozprzestrzeniać się dopiero po wystąpieniu objawów.

W JAKI SPOSÓB JEST DIAGNOSTYKA EBOLA?

Jeśli dana osoba ma wczesne objawy Eboli i miała kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi osoby chorej na Ebolę lub kontakt z zarażonymi zwierzętami, należy je odizolować. Zdrowie publiczne powinno zostać zgłoszone, a testy laboratoryjne można wykonać w celu potwierdzenia choroby.

W JAKI SPOSÓB JEST EBOLA TREATED?

Nie ma szczepionki ani leku (takiego jak lek przeciwwirusowy) dostępnego dla wirusa Ebola. Objawy są traktowane tak, jak się pojawiają. Leczenie może obejmować płyny dożylne, tlen i leczenie wszelkich innych infekcji. Odzyskiwanie z Eboli zależy od dobrej opieki podtrzymującej i odpowiedzi immunologicznej pacjenta.

Dodatkowe informacje na temat wirusa Ebola i dodatkowych działań podejmowanych w celu ochrony rozprzestrzeniania się wirusa Ebola można znaleźć na stronie internetowej CDC.

THE BOTTOM LINE

Nie panikuj – niezależnie od tego, jak sensacyjne są relacje z wiadomości. Wirus nie rozprzestrzenia się w powietrzu lub wodzie, którą pijemy. Możesz dostać wirusa tylko wtedy, gdy masz bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej. Korzystanie z typowych środków ostrożności, takich jak mycie rąk mydłem i wodą lub dezynfekcja rąk, zawsze jest dobrym pomysłem – w celu zapobiegania wirusom istnieje większe prawdopodobieństwo, że złapiesz je w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Jak zawsze, możesz zadzwonić do naszego biura w dowolnym momencie, jeśli masz pytania lub wątpliwości.

Jak zapewne widzieliście w wiadomościach, a może w opowiadaniach składających się na media społecznościowe, choroba układu oddechowego wysłała kilkaset dzieci do szpitala na środkowym zachodzie. Ponieważ niektóre z tych wiadomości są sensacyjne (prawie do tego stopnia, że ​​są nieodpowiedzialne), a ponieważ wiemy, że wielu z was będzie miało pytania i wątpliwości, chcemy dać wam dobre, jasne informacje …

Powód

Te choroby układu oddechowego zostały spowodowane przez Enterovirus 68, wirus z rodziny obejmującej Coxsackie (co powoduje chorobę rąk i stóp) i wirusy polio. Może się zdarzyć przez cały rok, ale jest szczególnie rozpowszechniony w sezonach letnich i jesiennych.

Enterowirus można rozprzestrzeniać z bliskiego kontaktu między osobami poprzez kaszel, kichanie lub dotykanie – nie w powietrzu, ale poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną i bezpośrednią ekspozycję na wydzieliny. Najpierw rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z kałem (po zmianie pieluszki lub zabrudzeniu) lub pośrednimi drogami, takimi jak skażone pożywienie, woda lub fomity (cząsteczki, które pozostają na twardych powierzchniach po tym, jak ktoś dotknie tego wirusa).

Symptomy

Istnieje wiele serotypów enterowirusa (z różną numeracją). Niektóre są bardziej poważne niż inne. Enterowirusy mogą powodować szeroki zakres objawów. Niektóre osoby mogą nie mieć żadnych objawów, niektóre mogą mieć chorobę grypopodobną z gorączką lub wysypką, a nawet zapalenie opon mózgowych. (Warto zauważyć, że dotyczy to również wirusa grypy.)

W szczególności Enterovirus 68 może powodować więcej zaburzeń oddychania u osób podatnych (dzieci w wieku poniżej 5 lat, pacjenci z upośledzeniem odporności oraz osoby z astmą lub innym zaburzeniem płuc / oddechu). W rzadkich przypadkach wirus ten wywoływał również objawy polio z częściowym porażeniem – ostatnio podczas epidemii w Kalifornii w latach 2012-13.

Leczenie

W większości przypadków wirus sam się ogranicza i nie jest wymagana żadna specyficzna terapia, niż odpoczynek i płyny. W przypadkach, gdy pacjent może mieć problemy z oddychaniem (szybkie oddychanie, świszczący oddech, używanie dodatkowych mięśni do oddychania, gdy w czasie oddychania można zauważyć żebra w widocznym miejscu), powinien on zostać oceniony przez lekarza.

Zapobieganie

Najlepszą profilaktyką, podobnie jak w przypadku większości takich chorób, jest zdroworozsądkowe zwalczanie infekcji za pomocą prostych środków higieny: mycie rąk wodą z mydłem, używanie środka dezynfekującego do rąk, jeśli jest dostępny, i zasłanianie ust i nosa podczas kichania lub kaszlu (użyj łokcia!) .

Jak zawsze, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas w biurze w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz