Zatrucie ołowiem

Toksyny środowiskowe budzą wiele troski zarówno rodziców, jak i pediatrów. Ołów był jedną z pierwszych zidentyfikowanych toksyn środowiskowych.

Od dawna wiemy, że zatrucie ołowiem u dzieci powoduje wzrost i problemy rozwojowe, w tym stałe trudności w nauce. Przy wysokich stężeniach zatrucie ołowiem może powodować spowolnienie, drażliwość, słaby wzrost, utratę wagi, bóle brzucha, zaparcia lub wymioty. Na bardzo wysokich poziomach zatrucie ołowiem może być śmiertelne. Na niskim poziomie skutki zatrucia ołowiem mogą być trudne do wykrycia, ale nadal mogą powodować problemy z czasem. Może gromadzić się przez miesiące lub lata ekspozycji. W ostatnich latach stało się jasne, że szkodliwe skutki występują również przy bardzo małych ilościach ołowiu.

Wydrukować

Rutynowo sprawdzamy poziomy ołowiu we krwi u zagrożonych dzieci, zwykle gdy mają 9 miesięcy. Sprawdzamy również poziomy ołowiu, gdy niepokoją nas objawy dziecka lub scenariusz narażenia. Jedynym bezpiecznym i normalnym poziomem ołowiu we krwi jest zero. Zależnie od laboratorium, jest to zwykle zgłaszane jako “mniej niż 4 ug / dL”. Poziomy ołowiu krwi niższe niż 4 ug / dl są uważane za niewykrywalne.

Jeśli poziom Twojego dziecka we krwi jest wyższy niż 4, oznacza to, że był narażony na kontakt z ołowiem. Nawet jeśli nie jest dla ciebie oczywiste, skąd pochodzi źródło, ważne jest, aby zbadać środowisko Twojego dziecka i usunąć źródło potencjalnej szansy. Weź pod uwagę wszystkie miejsca, w których Twoje dziecko spędza czas, a nie tylko dom.

Najczęstsze źródła ekspozycji wiodącej

FARBA

Zwykle mówimy o “wiórach farby”, ale ołów może być również uwalniany z farby jako drobny pył. Najczęściej występuje wtedy, gdy pomalowana powierzchnia jest pocierana lub dotykana. Nawet farba, która wydaje się być stabilna i nie złuszczająca się, może stracić ołowiu. W rzeczywistości jednym z powodów, dla których farba była tak popularna, było to, że regularnie się ona wyrzucała, utrzymując w ten sposób “czysty” wygląd jak nowy.

Co ważne, pył ołowiowy może być niewidoczny gołym okiem. Cząstki są drobne i mogą stać się w powietrzu i wdychane. Kiedy dzieci wkładają ręce w usta lub gdy dorośli przygotowują jedzenie bez mycia rąk, można spożywać kurz z ołowiu.

Ołów farby został wyjęty spod prawa w USA w 1978 roku, ale był szeroko stosowany przed tym. Nawet jeśli Twój dom jest nowy, weź pod uwagę meble (zwłaszcza meble z szufladami lub drzwiami, które kołyszą się, ocierają lub ocierają się), które mogły zostać pomalowane wcześniej farbą na bazie ołowiu.

ZABAWKI

Farba ołowiowa może być obecna w niektórych produktach, w tym zabawkach, które są stare lub zostały wyprodukowane za granicą. Zachowaj ostrożność, dopuszczając dzieci do malowania zabawek w ustach. Szczególną troską jest niedroga zabawka lub biżuteria kostiumowa. Dzieciom nie wolno żuć ani ssać metalu ani malowanej biżuterii.

KLAWIATURA

Klucze do domu i samochodu mogą zawierać do 2% ołowiu. Nigdy nie pozwalaj dzieciom obsługiwać ani otwierać kluczy i zawsze myj ręce po obchodzeniu się z kluczami i przed przygotowaniem jedzenia.

KOSMETYK

Niektóre kosmetyki, w tym szminka i błyszczyk, mogą zawierać niewielkie ilości ołowiu. FDA zapewnia pewną regulację tych pozycji, ale zakłada, że ​​produkty te nie są używane przez dzieci i nie są spożywane. Ponieważ małe dzieci są bardziej wrażliwe na zatrucie ołowiem, nie jest jasne, czy przepisy FDA czynią te produkty bezpiecznymi dla dzieci.

WODA

Gdy woda wejdzie w kontakt z kanalizacją ołowianą, może ulec zanieczyszczeniu. Ołów był powszechnie stosowany w rurach wodociągowych, lutowanych połączeniach hydraulicznych i studniach ze względu na swoją odporność na korozję. Ołów lutowniczy został wyjęty spod prawa do użytku w domowych instalacjach sanitarnych od 1986 roku, a inne urządzenia są również regulowane. Starsze domy mogą nadal mieć przewody prowadzące lub łączniki, które umożliwiają odprowadzenie ołowiu do źródła wody.

MATERIAŁY BUDOWLANE

Prowadzenie blachy stosowano w obróbce blacharskiej i innych zastosowaniach budowlanych ze względu na jej elastyczność. Odpływ wody, który wchodzi w kontakt z tymi materiałami, może być skażony.

GLEBA

Ołowiowa benzyna została uznana za szkodliwą w latach 70. XX wieku i stopniowo zanikała w ciągu następnych dwóch dekad. Niestety opary zawierające ołów z benzyny ołowiowej zanieczyszczają glebę w pobliżu mocno przejechanych dróg. Ponadto spływy wody z placów budowy lub fabryk mogą zanieczyszczać pobliską glebę. Dzieci powinny być zachęcane do zabawy na trawiastych obszarach, a nie na ziemi. (Na marginesie: gdy rośliny są uprawiane na glebie o wysokiej zawartości ołowiu, korzenie i liście mogą zająć prowadzenie.) Jeśli uprawiasz i jesz w miejskim ogrodzie, możesz podjąć kroki, aby zmniejszyć ryzyko.

ELEKTRONIKA

Ołów lutowniczy był preferowany w elementach elektronicznych i płytkach drukowanych przez dziesięciolecia ze względu na jego wygodnie niską temperaturę topnienia. Jest on stopniowo wycofywany, ale nadal jest wykorzystywany przez hobbystów i może być obecny w starszej elektronice.

WITRAŻ

I znowu, lutowie ołowiowe były powszechnie stosowane w witrażach. Jeśli rodzice pracują w dziedzinie witrażu lub podobnych dziedzin, mogą potencjalnie przenosić zanieczyszczenie ołowiem do domu na rękach lub ubraniu.

NAPRAWA DOMU

Wiele importowanych środków ludowej może zawierać ołów.

BATERIE

Akumulatory kwasowo-ołowiowe, w tym akumulatory samochodowe, zawierają ołów, który może zostać uwolniony w przypadku nieprawidłowego recyklingu akumulatorów.

Wskazówki, jak unikać narażania się na ryzyko

Uważaj na źródła ołowiu w otoczeniu dziecka.

Dzieci spożywające regularne posiłki bogate w żelazo i wapń oraz niskotłuszczowe są mniej skłonne do wchłaniania ołowiu ze środowiska.

Dzieci (i dorośli) powinni często myć ręce i zawsze przed jedzeniem, obsługą lub przygotowywaniem jedzenia.

Utrzymuj swój dom w czystości i wolnym od kurzu. Często myj zabawki, butelki i smoczki.

Zestawy testów wiodących dostępne w sklepach sprzętowych wydają się nierzetelne i nie są zalecane.

Jeśli obawiasz się zatrucia ołowiem, umów się na spotkanie, aby omówić ryzyko swojego dziecka z usługodawcą. Badanie elektrody można często wykonać na bardzo małej kropli krwi uzyskanej za pomocą palca.

Jeśli Twoje dziecko ma wyższy poziom ołowiu i potrzebujesz pomocy w naprawieniu sytuacji, skontaktuj się z Departamentem Zdrowia Departamentu Zdrowia LEAD pod numerem 1-800-440-LEAD. Mogą zapewniać kontrole w domu. Na swojej stronie znajduje się również wiele informacji.

Dodaj komentarz