Zablokowane kanały łzowe u niemowląt

Najczęstszą przyczyną wodnistych, skorupiastych oczu u niemowląt jest zablokowany przewód łzowy, występujący u maksymalnie 20 procent noworodków. Niektóre dzieci mogą mieć objawy od urodzenia, podczas gdy inne mogą rozwinąć objawy miesiąc później. Zablokowane przewody łzowe mogą wpływać tylko na jedno oko lub oba oczy, a objawy mogą być przerywane.

Jak to działa

Normalnie łzy są wytwarzane przez gruczoł łzowy, a następnie przepływają przez oko, utrzymując je w czystości i nasmarowując. Kiedy mrugasz, powieki wyciskają te łzy z twojego oka do woreczka łzowego w wewnętrznym kąciku oka. Łzy te następnie spływają z worka przez małą rurkę (kanał nosowo-łzowy) do tylnej części nosa. Zapobiega to powstawaniu łez w naszych oczach.

Fajne fakty o łzach

1. Rzeczywiście pijemy własne łzy!

Kiedy te łzy spływają do nosa i gardła, połykamy je.

2. Kiedy płaczesz, a nos się porusza, są to łzy spływające z nosa!

Wszystkie te łzy wylewają się z twoich oczu, przez przewód nosowo-łzowy, do nosa, a na końcu są wydmuchiwane do tkanki. (Lub na rękaw, jeśli jesteś w przedszkolu …)

Jak to się dzieje

Czasami te przewody nosowo-łzowe zostają zablokowane, a łzy nie odpływają prawidłowo. Może się to zdarzyć, gdy kanał nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i otwarty, lub jeśli zostanie zatkany.

Kiedy niemowlę ma zablokowany kanał łzowy, oczy nadal normalnie łzami, ale mają problemy z odprowadzeniem ich z oka, więc łzy kończą się gromadzeniem w oku. Oczy wyglądają na mokre, a łzy mogą wylewać się na ich policzki, nawet gdy nie płaczą. Ponadto, oczy często kończą się dostaniem chrupiącego i “goopy”. Dzieje się tak, gdy łzy pozostają w oku przez chwilę (jak podczas drzemki lub podczas snu w nocy), a wodna część łzy wyparowuje, pozostawiając to skorupa, którą widzisz po przebudzeniu.

Co możesz zrobić

Dobra wiadomość jest taka, że ​​większość niemowląt zwykle przerasta to przed 12 miesiącem życia. Możemy polecić masaże, jeśli w woreczku łzowym gromadzi się płyn, i możemy je pokazać w biurze, jeśli tak się stanie. W przeciwnym razie masowanie woreczka łzowego lub kanału nosowo-łzowego zwykle nie pomoże wiele i prawdopodobnie nie jest konieczne. W razie wątpliwości udaj się do lekarza, który pomoże zdiagnozować ewentualny problem.

Dopóki niemowlęta nie wyrosną, najlepiej będzie zachować oczy w czystości, delikatnie wytrzeć skórkę ciepłą, wilgotną ściereczką i zadzwoń do nas, jeśli sytuacja się pogorszy. (Nie chcesz ignorować różowego oka i mylić go za zablokowany kanał łzowy!)

Oczy dziecka zaczynają tworzyć się w 12 tygodniu ciąży, kiedy oczy migrują do przodu twarzy. Powieki pozostaną połączone razem do 25-26 tygodni, kiedy to po raz pierwszy otworzą się. Po 8 miesiącach ciąży oczy dziecka są otwarte, gdy się budzą.

Rodzice często zastanawiają się, co ich dziecko widzi, patrząc na nich, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Badania mówią nam, że niemowlęta preferują twarze od urodzenia. Uczą się natychmiast rozpoznawać twarze swoich rodziców, choć są krótkowzroczni. Wizja na tym etapie życia jest rozmyta i ograniczona do około 8-12 cali. Pierwszym wyróżnieniem w oczach jest zróżnicowanie kontrastów, takich jak czerń i biel. Jedną z niesamowitych rzeczy w dziecięcym widzeniu jest to, jak szybko się rozwija – chociaż wizja przy urodzeniu wynosi około 20/400, szybko się poprawia od 4 miesięcy i przez 8 miesięcy, często jest w pełni rozwinięta i lepsza niż u niektórych dorosłych!

Oto zniszczenie wizualnego rozwoju Twojego dziecka (indywidualne wyniki mogą się nieco różnić):

1 MIESIĄC

Twoje dziecko będzie mogło skupić się na Twojej twarzy i zobaczyć kontrasty i ruch. W tym wieku można zauważyć “oczy googie” – to znaczy, oczy dziecka nie poruszają się razem, a tak naprawdę wyglądają jak jedno oko “wędruje”. Oczy mogą nawet przekroczyć. Może to być niepokojące, ale w tym wieku jest normalne. Niemowlęta nie zaczynają rozwijać zdolności do skupiania oczu razem do około 3-4 miesiąca życia.

2 MIESIĄCE

Jasne kolory podstawowe zaczynają być interesujące dla Twojego dziecka, chociaż subtelne różnice w kolorze (odcienie błękitu, zieleni) nie są jeszcze możliwe do odróżnienia. To dobry czas na wizualną stymulację z kolorowymi telefonami komórkowymi, książkami zarządu i plakatami. Kontynuuje także pracę nad umiejętnościami śledzenia.

4 MIESIĄCE

Poczucie głębi zaczyna się rozwijać, w samą porę, aby twoje dziecko nauczyło się, że ma ręce i może manipulować przedmiotami. Ona może teraz postrzegać rozmiar i kształt przedmiotów i jest na tyle skoordynowana, aby złapać je!

6 MIESIĘCY

Twoje dziecko zaczyna zauważać pastelowe kolory i różne odcienie. Łatwo też śledzi poruszające się obiekty i widzi mniejsze obiekty. Idea trwałości obiektu (idea, że ​​coś jest nadal obecne, nawet jeśli jest usuwana z pola widzenia) również zaczyna się rozwijać.

8 MIESIĘCY

Wizja jest prawie całkowicie rozwinięta, a niemowlę z łatwością dostrzega obiekty w całym pomieszczeniu, pełną ostrość wzroku i percepcję głębi. Kolor oczu będzie zbliżony do trwałego koloru, choć nadal możliwe jest małe dostosowanie.

RZECZY DO ZOBACZENIA

Daj nam znać, jeśli masz chorobę oczu, która przebiega w rodzinie, szczególnie w dzieciństwie. Pomaga nam to na bardzo wczesnym wykryciu dziecka i złapaniu pewnych problemów. Ponadto daj nam znać podczas wizyty, jeśli martwi cię coś o wizji twojego dziecka. Kilka przykładów:

Jeden z twoich dzieci wygląda na biały. Czasami może się to ujawnić na fotografii, gdzie czerwony odruch występuje w jednym oku, ale nie w drugim.

Twoje dziecko ma problem z poruszaniem jednym lub dwoma oczami na wszystkie strony.

Oczy Twojego dziecka poruszają się i nie są w stanie pozostać w bezruchu.

W wieku 3-4 miesięcy ma problemy z ogniskowaniem i podążaniem za przedmiotami obiema oczami. Także jeśli w tym wieku oczy wydają się być skrzyżowane przez większość czasu lub jedno oko wydaje się być włączane lub wyłączane.

Wydaje się, że na oczach dziecka pojawia się mętny film lub jej oczy wydają się bardzo wodniste i wrażliwe na światło.

Jak zawsze, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zadzwoń do nas w biurze. Chętnie pomożemy i odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Dodaj komentarz