Woskowina

“Słodkie ziemniaki.” “Ziemniaki.” “Marchewki.”

Mamy różne terminy lub wyrażenia dla woskowiny, substancji oleistej wytwarzanej przez przewód słuchowy. Terminem medycznym jest cerumen.

Kanał uszny jest jak pas transmisyjny z woskowiną; cerumen migruje z ucha, wspomagany przez dowolne ruchy szczęki. Woskowina ma wiele zastosowań: do czyszczenia kanału słuchowego, smarowania, przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, a także do odpychania wody. (Ponieważ woskowina jest substancją oleistą, będzie odprowadzać wodę z kanału słuchowego i zapobiegać zakażeniu ucha pływaka).

Istnieją dwa rodzaje woskowiny – mokra (która jest dominująca) i sucha (bardziej selektywna z Azji Wschodniej i rdzennych Amerykanów). Wykonuje się go na zewnętrznej 1/3 kanału słuchowego i przeskakuje przez kanał do otworu.

Wielu rodziców kwestionuje, czy powinni usunąć woskowinę. Jedynymi osobami kwalifikującymi się do ustalenia, czy wosk woskowy powinien zostać usunięty, są pracownicy służby zdrowia. To, co widzisz na początku kanału słuchowego, powinno tam być i powinno samo się oczyścić. Możesz użyć mokrej myjki i małego palca, aby usunąć to, co widzisz, ale nigdy nie wkładaj niczego do kanału.

Zasada jest “niczym mniej niż łokciem w uchu”. Jeśli w kłąb ucha występuje zatkanie wosku lub drenażu, może to uzasadniać usunięcie woskowiny, ale tylko przez pracownika służby zdrowia. Pracownicy służby zdrowia będą używać nawadniania wody w biurze i małej metalowej pętli do usuwania wosku. Rodzice mogą używać dostępnych bez recepty środków zmiękczających (cerumenolytics), takich jak Debrox, aby zmiękczyć wosk i ułatwić jego usunięcie z ucha.

Ale pamiętaj: nic mniejszego niż łokieć w twoim uchu!

Usuwanie woskowiny

Istotna część wizyty pacjenta w naszym biurze polega na tym, że dostawca usług medycznych widzi wewnętrzne elementy ucha.

Jak widać na diagramie, istnieją trzy części ucha, ale tylko dwie części ucha – zewnętrzna (zewnętrzna) i środkowa – mogą być rażąco widoczne za pomocą oprzyrządowania spoza ucha.

Oddzielenie ucha zewnętrznego od ucha środkowego to błona bębenkowa. Otoskop z odpowiednim wziernikiem i jasnym światłem jest wkładany do kanału słuchowego, aby zobaczyć błonę bębenkową i przestrzeń za nią. Czasami jednak woskowina przeszkadza i blokuje widok w kanale słuchowym.

Możesz dowiedzieć się więcej na temat woskowiny z Notatki doktora na temat woskowiny.

Wrażenie woskowiny

Woskowina może wypaść lub zostać usunięta przez pranie. Może także budować i blokować przewód słuchowy. Nazywa się to impaktacją woskowiną (woskowiną). Mogą pojawić się powszechne objawy, w tym ból ucha, szum w uszach (dzwonienie w uszach), częściowa utrata słuchu z powodu przewodzącej dysfunkcji dźwięku i uczucie pełności w uchu (“podłączona”). Przyczyny zatarcia woskowiny mogą obejmować dziedziczną przyczynę (rodzinną), stosowanie aparatów słuchowych, wstawianie końcówek Q lub stosowanie wkładek dousznych.

Usuwanie woskowiny

Usuwanie woskowiny jest nieodzowne, jeśli powoduje te objawy lub blokuje widok lekarza, aby zobaczyć błonę bębenkową (błonę bębenkową).

Usuwanie woskowiny można leczyć w domu. Pierwszym krokiem może być złagodzenie woskowiny. Niektóre typowe sposoby na złagodzenie woskowiny to:

1. Komercyjne spadki (na przykład: Debrox)

2. Olej mineralny

3. Gliceryna

4. Oliwa z oliwek

5. Woda

Następnym krokiem jest wypłukanie ucha wodą. Istnieją zestawy sprzedawane bez recepty (OTC), które delikatnie pomagają w zaczerwienieniu ucha. Jeśli ich używasz, ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami, ponieważ zbyt silna technika może spowodować pęknięcie błony bębenkowej. (Szczegółowe informacje na temat tej metody i środków ostrożności znajdują się poniżej).

• Stosuj wodę o temperaturze ciała (chłodnica lub cieplejsza woda może powodować zawroty głowy lub zawroty głowy).

• Przytrzymaj głowę pionowo i wyprostuj kanał słuchowy, przytrzymując zewnętrzną chrząstkę ucha i delikatnie pociągając w górę

• Użyj strzykawki (można ją kupić w sklepie), aby delikatnie skierować niewielki stały strumień wody do ściany kanału słuchowego obok wtyczki woskowej

• Przekręć głowicę, aby umożliwić spływ wody. Konieczne może być kilkakrotne powtórzenie nawadniania.

• Wysusz kanał słuchowy, nakładając kilka kropel ociekającego alkoholu lub krople do uszu pływaka (OTC).

Aby uniknąć uszkodzenia ucha lub spowodowania infekcji

Nigdy nie nawadniać ucha, jeśli błona bębenkowa może mieć w sobie otwór (dla dzieci z rurkami usznymi)

Nie nawadniać ucha za pomocą irygatora strumieniowego przeznaczonego do czyszczenia zębów (takiego jak WaterPik)

Nie używaj końcówek Q ani niczego mniejszego niż łokieć w kanale słuchowym

Usuwanie woskowiny w biurze

Czasami lekarz może usunąć woskowinę w naszym biurze. W rzeczywistości, zgodnie z jednym z badań, woskowinę należy usunąć, aby wizualizować błonę bębenkową w nawet 29% wizyt u lekarza!

Powody tej koniecznej procedury obejmują, jeśli członek rodziny nie może usunąć gromadzenia się wosku lub jeśli pacjent ma dyskomfort w uchu, gorączkę, drenaż ucha lub utratę słuchu. Dokładna diagnoza zależy od naszej zdolności do wyraźnego widzenia od ucha zewnętrznego do błony bębenkowej i poza nią (przestrzeń ucha środkowego).

Dostawca może usunąć wosk z każdego ucha przez:

• Powtarzanie prób irygacji

• Odsysanie kanału słuchowego

• Za pomocą małego urządzenia pętlowego zwanego kejtlem, aby dokładnie wyjąć woskowinę

Bez względu na to, jaką metodę wybierze Usługodawca, jasno wytłumaczy on, co zostanie zrobione i przejrzy ryzyko i korzyści związane z procedurą usuwania woskowiny. Każde ucho rozpatruje się osobno i gwarantuje własną procedurę.

Procedura ta staje się częścią wizyty w biurze, aw większości przypadków jest to usługa objęta procedurą w ramach większości planów ubezpieczeniowych. Usługodawca dokumentuje powód (-y) procedury, aby pomóc w zrozumieniu wymogu procedury.

Uszy dziecka mogą być źródłem wielu problemów i symptomów, a bardzo ważne jest, aby zostały starannie i całkowicie powstrzymane przez woskowinę. Pamiętaj: bezpieczeństwo przede wszystkim, ze względu na to, jak małe i cenne są uszy Twojego dziecka!

Dodaj komentarz