Rozwój mowy i jąkanie

Często otrzymuję pytania od rodziców: Czy moje dziecko mówi wystarczająco dużo? Dziecko na ulicy nie przestanie mówić, a moje dziecko jest w tym samym wieku i zna tylko kilka słów – czy moje dziecko jest w porządku?

W tej notatce zebrałem listę normalnych etapów rozwoju komunikacji. Jeśli Twoje dziecko nie spełnia tych kamieni milowych, daj nam znać.

Przed 12 miesiącami

Dzieci zaczynają komunikować się niewerbalnie długo przed pierwszym słowem. W tych miesiącach twoje dziecko powinno gaworzyć i bełkotać. W ciągu 9 miesięcy powinny one łączyć dźwięki takie jak “mama” lub “dada”. Powinny zacząć rozpoznawać nazwy popularnych przedmiotów, takich jak “butelka”. Przez jeden rok powinny być w stanie falować “pa-pa” i paplać z intonacja.

12-15 miesięcy

Dzieci powinny mieć szeroki zakres bełkotania i zaczynać naśladować dźwięki i słowa. Powinni znać 1-3 słowa. Twoje dziecko powinno być w stanie wykonać jednoetapowe polecenia, takie jak “Proszę dać mi tę zabawkę” i wskazać na coś, czego chce.

18-24 miesięcy

Jest wiele zmienności, ale po 18 miesiącach dziecko powinno powiedzieć 15-20 słów. W wieku 2 lat, około 50 słów. W wieku 2 lat Twoje dziecko powinno zacząć wypowiadać kombinacje dwóch słów, jak “teraz w górę” lub “Cześć tatusiu”. Powinni także być w stanie wykonywać polecenia dwuetapowe i identyfikować 2 części ciała na żądanie. Powinny także wskazywać na rzeczy, na które mają patrzeć.

2-3 lata

Powinieneś zobaczyć ogromną eksplozję w mowie. Twoje dziecko powinno mieć zbyt wiele słów do zliczenia i składać trzy lub więcej zdań-słów. Inni ludzie powinni być w stanie zrozumieć około połowy tego, co mówią do drugiego roku życia, i 75% tego, co mówią w wieku trzech lat.

Czerwone flagi

Jeśli Twoje dziecko wykazuje opóźnienie wypowiedzi i / lub pokazuje którekolwiek z poniższych zachowań, wymienione na liście daj nam znać:

1. Nie przytula się jak inne niemowlęta

2. Nie zwraca szczęśliwego uśmiechu

3. Nie wydaje się zauważać, jeśli jesteś w pokoju

4. Nie wydaje się zauważać pewnych hałasów

5. Działa tak, jakby był w swoim własnym świecie

6. Preferuje grać sam, a nie z innymi

7. Interesuje się przedmiotami, z którymi małe dzieci zazwyczaj nie są zainteresowane

8. Nie wskazuje na rzeczy, których chce, przez 18 miesięcy

Opóźnienia w języku

Opóźnienie mowy jest najczęstszym opóźnieniem rozwojowym, dotykającym 1 na 5 dzieci. Niektóre dzieci wykazują problemy z zachowaniem, jeśli nie mogą wyrazić siebie, ponieważ są sfrustrowane. Niektórzy mówcy spóźnieni potrzebują trochę więcej czasu, a rodzice mogą z nimi pracować w domu. Jednak niektóre dzieci potrzebują terapii mowy, aby pomóc w opóźnieniu. Czasami opóźnienie mowy może być sygnałem ostrzegawczym poważniejszego problemu, w tym utraty słuchu lub nawet zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Co może zrobić Twój dostawca

Jeśli twoje dziecko nie spełnia tych etapów rozwoju i / lub ma czerwone flagi, weź je ze sobą. Będziemy prawdopodobnie zadawać dodatkowe pytania dotyczące rozwoju. Jeśli podejrzewamy opóźnienie, możemy uzyskać badanie słuchu. Możemy również skierować Cię do terapeuty mowy i języka w celu oceny lub do programu wczesnej interwencji.

Co możesz zrobić

Ogólnie rzecz biorąc, spędzaj dużo czasu rozmawiając z dzieckiem, aby mogła usłyszeć mowę. Przeczytaj do niego. Mów głośno na cały dzień. Poproś członków rodziny o pomoc. Zachęcaj dziecko do “mówienia” do ciebie przez gesty i dźwięki.

MODELOWANIE

Trzymaj przedmioty blisko swoich ust, a kiedy masz ich uwagę, wymodeluj słowo, które chcesz im powiedzieć

OPISOWE ODTWARZANIE

Opisz, co robi Twoje dziecko, aby mogli usłyszeć więcej słów

WYBÓR

Przytrzymaj przedmioty i poproś dziecko, aby wybrało, na przykład: “Czy chcesz jabłko lub banan?” Powtórz te słowa i zachowaj je w prostocie.

W RUCHU

Połącz ruch z powtórzeniem. Na przykład, wchodząc lub schodząc ze schodów, powiedz “do góry, do góry, do góry” z każdym krokiem

POWTÓRZENIE

Kiedy dziecko chce określonego przedmiotu, takiego jak napój, zamodeluj słowo dla swojego dziecka i zatrzymaj się, aby dać mu szansę na przetworzenie i powtórzenie z powrotem.

Pamiętaj: rozmawiaj, mów, mów. Zachęcać. I zmotywuj. Im bardziej Twoje dziecko słyszy mowę i próbuje mówić, tym bardziej prawdopodobne jest, że Twoje dziecko wypowie to wcześniej. I nie zapomnij skontaktować się z nami, jeśli Twoje dziecko nie rozwija się zgodnie z oczekiwaniami.

Może to być bardzo często dla maluchów i przedszkolaków, w wieku 2-5 lat, niewłaściwe wymawianie słów, powtarzanie niektórych dźwięków, zwrotów lub sylab i brak umiejętności wypowiadania niektórych słów, ponieważ uczą się mówić. Ten rodzaj normalnej dysfluencji mowy lub przerwania w przepływie mowy wymaga KRÓTKICH powtórzeń określonych dźwięków (g, k, t), sylab i krótkich słów, a także wstrzymywania lub wahania, gdy zaczynają mówić.

Przyczyna jąkania jest nieznana, ale wydaje się, że jest ona składnikiem genetycznym, który występuje częściej u mężczyzn, a także gdy rodzic się jąka. Stresujące wydarzenia, takie jak początkowa opieka dzienna, przeprowadzka lub narodziny nowego rodzeństwa mogą przyspieszyć jąkanie.

Nie musisz martwić się o to, że twoje dziecko jąka się tak długo, jak długo nie trwa dłużej niż pięć lub sześć miesięcy, poprawia się w tym czasie i rozwiązuje samoistnie. Jąkanie jest zwykle przerywane i najbardziej zauważalne, gdy dziecko jest podekscytowane, zestresowane lub bardzo zmęczone.

Bardzo ważne jest wsparcie dziecka, które się jąka. Poniższe kroki mogą być pomocne przy wspieraniu dziecka, które się jąka:

• Staraj się nie przerywać ani nie poprawiać dziecka, gdy on / ona mówi

• Utrzymuj kontakt wzrokowy i staraj się nie denerwować, że twoje dziecko jąka się

• Nie pozwól swojemu dziecku ćwiczyć mówienia pewnych słów lub wyrażeń, spowalniaj mowę lub powtarzaj słów

• Bądź cierpliwy, dając dziecku wystarczająco dużo czasu na zakończenie mówienia

• Unikaj kończenia zdań

• Zmniejsz stresujące sytuacje, które pogłębiają jąkanie

Jeśli twoje dziecko wydaje się być zaniepokojone lub zawstydzone, lub denerwuje się z powodu swojego jąkania, może się okazać, że szukanie oceny i terapii od logopedy okaże się korzystne.

Dodaj komentarz