Rodzicielstwo i moc wdzięczności

Co zrobić, jeśli możesz poprawić GPA u dzieci, zmniejszyć ryzyko depresji i zwiększyć ich szanse na pozytywne nastawienie do życia?

Badania pokazują, że uprawianie ducha wdzięczności w naszych dzieciach może właśnie to zrobić.

Jako rodzice prawdopodobnie wiecie, że bycie wdzięcznym nie zawsze przychodzi naturalnie dzieciom (lub rodzicom, jeśli o to chodzi). Przypuszczam, że twój dom brzmi jak mój, z mnóstwem narzekań i mruczeniem. Ale modelowanie wdzięczności i zachęcanie naszych dzieci do oglądania pozytywnych rzeczy w życiu może mieć ogromny wpływ nie tylko na ton Twojego domu dzisiaj, ale także na twoje dzieci przez resztę życia.

(Możesz dowiedzieć się więcej na temat badań nad wdzięcznością z tego artykułu w Wall Street Journal.)

Ostatnio byłem naprawdę sfrustrowany tym, że narzekają dzieci (nie będę wymieniać imion!). Wiem, że moje dzieci mają więcej niż wystarczająco, ale jakoś nadal czują się oszukane, gdy ich przyjaciele mają iPhony lub buty Star Wars, albo nie mamy “właściwego” rodzaju płatków śniadaniowych, jakie chcieli. Czasami byłem znany z tego, że trafiłem na “Wiesz, że są dzieciaki na całym świecie z tylko RICE na śniadanie, a ty nawet nie lubisz ryżu!”. Znasz to. Nie jestem pewien, czy to jest tak skuteczne, nawet jeśli patrzą na mnie, kiedy to robię.

Więc tym razem postanowiłem być trochę bardziej proaktywny i użyć pomysłu, który znalazłem w Internecie – aby rozpocząć rodzinny dziennik wdzięczności. Zachowałem go dla siebie od kilku lat i okazało się, że naprawdę pomaga mi utrzymać moją perspektywę. Kupiliśmy tani (srebrny, lśniący) notes spiralny i zaczęliśmy.

Oto nasze zasady: wszystkie odpowiedzi są dopuszczalne. Oznacza to, że jeśli ktoś chce napisać, że jest wdzięczny za, powiedzmy, wypchany szczeniak każdego dnia, to zupełnie w porządku. Nasze wpisy “Jestem wdzięczna” obejmują zarówno hot-dogi, jak i domy, dziadków i najlepszych przyjaciół. Nie zmuszamy nikogo do wzięcia w nim udziału i staram się ich nie powstrzymywać, nawet jeśli mają piętnaście dni w ciągu dnia. Zazwyczaj staramy się pisać w nim na kolacji, jeśli wszyscy jesteśmy razem, ale czasami jest to bardziej spontaniczna aktywność.

Byliśmy w tym tylko przez krótki czas, ale jak dotąd moje dzieci są bardzo entuzjastycznie nastawione i myślę, że nawet narzekają mniej. Mniej formalnym sposobem na to może być po prostu dzielenie się najlepszymi częściami dnia przed snem, podczas kolacji lub w samochodzie.

Być może wszyscy moglibyśmy zrobić z mniejszym narzekaniem w naszym życiu.

Aby temu zaradzić, oto kilka innych sposobów na rozwijanie wdzięczności, modelowanie życzliwości i pomaganie dzieciom w zrozumieniu, że są częścią czegoś większego niż oni sami:

Posługi

Ok, twoje dzieci raczej nie wyrażą wdzięczności za pozwolenie na wykonywanie obowiązków. Ale zaangażowanie ich w prowadzenie domu, nawet w młodym wieku, przynosi wiele korzyści, niektóre z nich są bardziej oczywiste niż inne.

Nie powiedziałem jeszcze moim dzieciom, ale moim celem jest praca nad tym, by nie mieć pracy w domu, ucząc je sprzątania, fałdowania prania, dbania o naczynia itp. Nawet jeśli mogą narzekać, zaszczepiacie poczucie własności i pomoc w uświadomieniu sobie, że praca wymaga czystych ubrań, czystych naczyń. i tak dalej. Podczas tego procesu możesz modelować wdzięczność, dziękując im i partnerowi za ich wkład, jakkolwiek niewielki.

Chociaż nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć ten proces, jeśli masz małe dzieci, zaangażowanie ich od samego początku jest świetnym sposobem na jego znormalizowanie. Większość małych dzieci i wczesnych przedszkolaków lubią być zaangażowanymi w prace domowe. Prawdziwa historia: jeden z moich chłopców przeszkodził mi w nauce czyszczenia toalety w wieku 5 lat. Czy ten entuzjazm będzie ostatni? Powiedzmy, że jestem realistą. Ale w międzyczasie, jak mogłem go nie uczyć?

Zgłaszanie się na ochotnika

Pomóż dziecku zacząć szukać sposobów na pomoc. Może to być tak proste, jak podniesienie gazety sąsiada lub kosza na śmieci, które przetoczyły się po chodniku, lub mogą być bardziej zorganizowane, jak przekazanie do banku żywności lub odwiedzanie schroniska dla zwierząt. Więcej pomysłów znajdziesz w tym doskonałym przewodniku.

Notatki z podziękowaniami

Są one oczywiste. Naucz swoje dzieci, jak przyjmować prezenty łaskawie, nawet jeśli nieszczególnie coś lubią. Młodsze dzieci mogą rysować, a następnie dyktować słowa do napisania. Zachęć ich, aby zastanowili się, dlaczego uwielbiają prezent, zamiast po prostu napisać “dziękuję”. Przypomnij im, że ktoś poświęcił czas, aby o nich pomyśleć i wybrać coś dla nich.

Powiedz nie

Dzieciom wystarczy czekać na rzeczy, które naprawdę chcą, szczególnie w tej kulturze, w której kupowanie najnowszych butów lub zabawek jest zaledwie jednym kliknięciem. Naucz dzieci, jak przewidywać i czekać na rzeczy, co pomaga im zrozumieć wartość tych rzeczy.

Istnieje wiele innych sposobów na rozwijanie wdzięczności u naszych dzieci. Czy próbowałeś czegoś, co działa na Twoją rodzinę? Jeśli tak, chcielibyśmy o tym usłyszeć. Może się okazać, że jeśli zaczniesz na ścieżce wdzięczności ze swoimi dziećmi, mają one tyle samo do nauczenia, ile musisz ich uczyć.

Rodzicielstwo i “Bycie osobą”

Czy chcemy, aby nasze dzieci dorastały jako pozytywne wzory do naśladowania? Czy realizujesz życie zawodowe i satysfakcjonujące hobby?

Czy chcemy, aby szanowali autorytet, bronili się i byli życzliwi dla wszystkich? Bądź duchowy, wdzięczny i dawanie? Czy chcemy, aby nasze dzieci czasami zdejmowały swoje urządzenia elektroniczne i nawiązały kontakt wzrokowy z innymi ludźmi?

Bzdury. Mamy dużo pracy do wykonania.

Każdy ma inne marzenia dla swoich dzieci, więc nie sugeruję, że ta lista jest twoją listą. Ale niezależnie od tego, jaka jest twoja lista, bez względu na to, jak wygląda twoja wizja idealnego dorosłego, twoje dzieci dowiedzą się, jak dostać się od ciebie. Więc…

Czy możesz czasem oszukiwać?

Nie.

(Okej, w porządku, możesz, ale upewnij się, że nie wyglądają …)

Czy czasami możesz zawieść?

Oczywiście.

Bycie dobrym człowiekiem jest trudne. Niech wasze dzieci widzą, jak się męczysz. Jeśli dokonanie zmiany jest trudne, możesz się domyślić, że będzie im ciężko. Daj im narzędzia do radzenia sobie z wyzwaniami: Jak radzisz sobie z porażką? Jak utrzymujesz samokontrolę, kiedy jest ciężko? Jak wybrać się z powrotem po upadku?

Wszystko to prowadzi nas do dobrej nowiny: chodzimy, rozmawiamy o modelach ludzi, którymi będą nasze dzieci.

A oto jeszcze lepsze wiadomości: w procesie modelowania ich w lepszych dorosłych, sami staniemy się lepszymi ludźmi.

Dzieci dorastają i idą dalej. Ale musimy żyć ze sobą do końca naszego życia. Czy zatem nie wydaje się to dobrą inwestycją, aby stać się osobą, którą podziwiasz?

Nic w życiu nie jest doskonałe i nie ma lepszej lekcji w niemożliwości doskonałości niż rodzicielstwo. Całe rodzicielstwo – może całe życie? – chodzi o to, by wielokrotnie wcisnąć się w kierunku, w którym chcesz być. Czasami jest wdzięczny. Czasami tak nie jest. Ale to nie ma znaczenia, o ile zmierzamy (głównie) we właściwym kierunku.

Dodaj komentarz