Randki

Wygląda na to, że wczoraj trzymałeś dziecko w ramionach. Teraz twoja nastolatka pyta o randki. Wiesz, że nie jesteś gotowy na ten krok, ale czy twój nastolatek jest gotowy? Zdecydowanie istnieją pewne tematy, które należy przedyskutować z nastolatkiem, zanim zdecyduje się na pierwszą randkę.

Obecnie większość dzieci zaczyna dojrzewać w wieku od 12 do 13 lat. Osiemnastka, czyli gdy Twoje dziecko osiąga pełnoletność, to czas gdy często Twoje dziecko ma już wiele doświadczeń za sobą. Randki w tym wieku zwykle zaczynają się od wyjścia w grupę – na przykład do filmów. Większość interakcji podczas tego datowania grupowego występuje między tymi samymi płciami. Grupowe randki ułatwiają samotne randki. Chociaż każdy nastolatek jest inny, jeśli chodzi o dojrzałość i odpowiedzialność, z reguły nastolatki nie są gotowe na randki do ukończenia 16 roku życia.

Niezależnie od tego, ile mamy lat, które skończyliśmy urodziny, wszyscy zapewne pamiętają nazwisko pierwszego chłopaka lub dziewczyny i to, jak to było być zakochanym po raz pierwszy. Ta pierwsza miłość dla nastolatków jest dla nich bardzo ważna. To pierwszy intymny związek z kimś innym niż ich rodzice.

W okresie nastoletnim szczególnie ważne jest utrzymywanie otwartych linii komunikacyjnych. Rozmowy między nastolatkiem a rodzicem powinny dotyczyć nie tylko fizycznych zmian w okresie dojrzewania, ale powinny obejmować także tematykę miłości, poczucia własnej wartości i zdrowych relacji.

Przemoc wobec nastolatków nie dyskryminuje. Występuje we wszystkich grupach kulturowych, rasowych, społeczno-ekonomicznych, płciowych i edukacyjnych.

Kiedy myśli się o przemocy ze strony nastolatków, zwykle przychodzi na myśl gwałt na randce. Przemoc fizyczna, przemoc emocjonalna, zniewagi słowne i cyfrowe nadużycia mogą być częścią przemocy na randki u nastolatków. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, 1 na 10 nastolatków, którzy się spotykają, doświadczyli jakiejś formy przemocy fizycznej. Ta liczba zwiększa się, gdy uwzględnisz nadużycia emocjonalne. Przykłady przemocy fizycznej obejmują uderzanie, uderzanie, popychanie, uduszanie, kopanie lub używanie broni. Przemoc emocjonalna może obejmować prześladowanie, krytykę, kontrolowanie, z którymi przyjaciółmi mieszka twój nastolatek, oraz groźby samobójstwa, morderstwa lub przemocy fizycznej. Nękanie za pośrednictwem portali społecznościowych, wiadomości e-mail i wiadomości tekstowych to wszelkie formy nadużyć cyfrowych.

W większości przypadków randki mogą być zabawne i ekscytujące dla nastolatka, ale czasami może okazać się nieprzyjemne. Rodzice muszą być świadomi oznak, które mogą wskazywać na to, że twoje dziecko jest zaangażowane w nadużycie. W przypadku ostrzeżeń o nadużyciach, wskazówek dla rodziców i rzeczy, które możesz powiedzieć, aby pomóc nastolatkowi otworzyć się i porozmawiać o ich niewłaściwym związku, zobacz tę wspaniałą stronę internetową Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej.

Gwałt na randce, znany również jako gwałt znajomy, nie pociąga za sobą pożądania seksualnego; to akt przemocy. Większość tych gwałtów dotyczy kobiet. Ważne jest, aby kobiety wiedziały, jak chronić się przed tą formą przemocy na randki. Gwałt ze znajomości jest trudny do udowodnienia w sądzie, ponieważ często nie ma żadnych fizycznych oznak siły i nie ma naocznych świadków. Więcej informacji na temat nastolatków i przemocy seksualnej można znaleźć na stronie internetowej Pennsylvania Coalition Against Rape.

Randki dla nastolatka powinny być wspaniałym doświadczeniem, które będzie stanowić podstawę zdrowych, intymnych relacji jako osoba dorosła.

Dojrzewanie płciowe i inne fizyczne dojrzewanie, które występuje w okresie dojrzewania, są wynikiem zmian hormonalnych. W przypadku chłopców trudno jest dokładnie określić, kiedy dojdzie do dojrzewania. Występują zmiany, które występują, ale pojawiają się stopniowo i przez pewien okres, a nie jako pojedyncze zdarzenie. Chociaż każdy mężczyzna w wieku młodzieńczym jest inny, następujące są średni wiek, w którym mogą wystąpić zmiany dojrzewania:

Początek dojrzewania: 9,5 do 14 lat

Pierwsza zmiana wieku dojrzewania: powiększenie jąder

Powiększenie penisa: rozpoczyna się około rok po powiększeniu się jąder

Wygląd włosów łonowych: 13,5 roku

Emisje nocne (lub “mokre sny”): 14 lat

Włosy pod pachami i na twarzy, zmiana głosu i trądzik: 15 lat

Dziewczęta również doświadczają pokwitania jako sekwencji zdarzeń, ale ich zmiany pokoleniowe zwykle zaczynają się przed chłopcami w tym samym wieku. Każda dziewczyna jest inna i może inaczej postępować poprzez te zmiany. Poniżej przedstawiono średni wiek, w którym mogą wystąpić zmiany dojrzewania:

Rozpoczęcie okresu dojrzewania: od 8 do 13 lat

Pierwsza zmiana wieku dojrzewania: rozwój piersi

Rozwój włosów łonowych: krótko po rozwoju piersi

Włosy pod pachami: 12 lat

Okresy miesiączkowe: od 10 do 16,5 lat

Istnieją określone etapy rozwoju, które przechodzą zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, rozwijając drugorzędne cechy płciowe (fizyczne cechy samców i samic, które nie biorą udziału w rozmnażaniu, takie jak zmiany głosu, kształt ciała, rozkład włosów łonowych i zarost na twarzy). Poniżej znajduje się krótki przegląd zmian, które występują:

U chłopców początkowa zmiana dojrzewania to powiększenie moszny i jąder. W tym momencie penis się nie powiększa. Następnie, gdy jądra i moszna dalej się powiększają, penis staje się dłuższy. Następnie penis będzie rósł zarówno pod względem wielkości, jak i długości.

U dziewczynek, początkowa zmiana dojrzewania jest rozwinięciem pączków piersi, w których podnosi się piersi i brodawki sutkowe. Powierzchnia otoczki (ciemna okolica skóry, która otacza sutek piersi) zwiększa się w tym czasie. Następnie piersi dalej się powiększają. W końcu sutki i otoczki ponownie unoszą się, tworząc kolejną projekcję na piersiach. W stanie dorosłym jedynie sutek pozostaje wyższy niż reszta tkanki piersi.

Rozwój włosów łonowych jest podobny zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Początkowy wzrost włosów daje długie, miękkie włosy, które są tylko na niewielkim obszarze wokół genitaliów. Włosy stają się ciemniejsze i bardziej szorstkie, ponieważ nadal się rozprzestrzeniają. Włosy łonowe ostatecznie wyglądają jak dorosłe włosy, ale na mniejszym obszarze. Może rozprzestrzeniać się na uda, a czasem nawet na brzuch.

Dodaj komentarz