Pomaganie dzieciom, od których odszedł przyjaciel

Moja córka rozpoczęła w tym roku przedszkole. Uwielbia szkołę i uczyniła ją pierwszą najlepszą przyjaciółką. Dziewczęta są nierozłączne w szkole, mieliśmy wiele wspólnych randek, a moja córka przez cały czas mówi o swojej przyjaciółce “M”. W zeszłym tygodniu, podczas gdy dziewczyny bawiły się razem, matka M rzuciła bombę: wracają do domu w Teksasie.

Spojrzałem na dziewczyny bawiące się i śmiejące razem, a moje serce zaczęło boleć. Jak, myślałem, zamierzam przekazać wiadomość mojej córce? I, co ważniejsze: jak ja mam jej pomóc przez utratę jej pierwszego najlepszego przyjaciela?

Pomaganie dziecku radzić sobie, gdy przyjaciel odchodzi, może nie być łatwym zadaniem. Wszystkie dzieci są różne i będą reagować na te wiadomości na różne sposoby. Wiek jest rozważny i wpłynie na to, jak dobrze i jak szybko twoje dziecko może przetworzyć te informacje. Niezależnie od przypadku, ważne jest, aby wyjaśnić dziecku, że rodziny się poruszają, że czasami może to być częste zjawisko, a gdy przyjaciel odchodzi, boli.

Małe dzieci (2-3 lata i mniej)

Rozpoznaj, że Twoje dziecko doświadcza straty i pozwól dziecku poświęcić czas na przetworzenie swoich uczuć. W przypadku małych dzieci (dwóch lub trzech lat), pogodzenie się z przyjacielem, który najprawdopodobniej odejdzie, nie potrwa długo. W jednej minucie ich koleżanka gra, a oni są szczęśliwi, aw następnej minucie ich przyjaciel odszedł, a oni wracają z mamusią i tatusiem. Dobre wieści!

Wiek przedszkolny i elementarny

Dzieci w tym wieku najprawdopodobniej będą miały nieco trudniejsze wiadomości. Dzieci w tym wieku zaczynają rozpoznawać upodobania i antypatie, a najczęściej zaprzyjaźniają się z innymi, którzy mają podobne cechy. Zaczną samodzielnie zadawać pytania “bawią się” ze swoimi przyjaciółmi, a ich przyjaźnie będą oparte na wspólnych zainteresowaniach. Rozpoznanie “utraty przyjaciela” jest niezwykle ważne w tej grupie wiekowej. Niektóre dzieci mogą lub nie wiedzą, jak przetwarzać swoje myśli i uczucia na temat oddalania się ich przyjaciela. Zachęcaj dziecko do mówienia o tym i zadawaj konkretne pytania: Czy wiesz, dlaczego Johnny się oddala? Czy wiesz, dokąd zmierza Johnny? Co myślisz o odejściu Johnny’ego?

Co możesz zrobić, aby Ci pomóc

Jeśli przyjaciel twojego dziecka nie porusza się daleko, uspokój swoje dziecko, że nadal będzie mógł zobaczyć i bawić się z Johnnym, ale nie będzie mógł bawić się z nim w szkole codziennie, tak jak wcześniej, i że będziesz musiał prowadzić lub podróżować, aby go zobaczyć. Jeśli przyjaciel Twojego dziecka odsuwa się daleko, pokaż dziecku, gdzie jego przyjaciel porusza się na mapie, a nawet “zbadaj” jego nową lokalizację. Zapewnij swoje dziecko, że nawet jeśli Johnny przeprowadza się daleko, nie oznacza to, że nigdy więcej nie zobaczą się ani nie porozmawiają ze sobą. Dzięki takim technologiom jak Skype i FaceTime Twoje dziecko może okresowo widzieć i rozmawiać ze swoim przyjacielem.

Podziel się swoimi doświadczeniami z dzieckiem i jak sobie radziłeś z podobną sytuacją, gdy byłeś młody. Nie od razu spróbuj znaleźć “zastępczego przyjaciela” dla swojego dziecka. Zachęć dziecko do poszerzenia kręgu swoich przyjaciół, ale zauważ, że nowy przyjaciel najprawdopodobniej nie złagodzi bólu … na początku. Co najważniejsze, najlepiej znasz swoje dziecko i jak dobrze lub źle radzi sobie z tą trudną sytuacją. Zwróć uwagę na to, jak dziecko działa, na jej nastrój i chęć porozmawiania z tobą o swoim przyjacielu w ruchu.

Tween & Teen Years

Przyjaźnie w tych latach stają się nieco mniej wspólne interesy i więcej wspólnych etykiet. Twoje dziecko najprawdopodobniej rozwinęło przyjaźnie poprzez szkołę, sport, taniec, zajęcia itd. To prawda, że ​​to jest czas, kiedy dzieci chcą zablokować tożsamość i mogą zacząć się etykietować (jock, geek, skater, popularny … ty wpadnij na pomysł). Przyjaźnie, które rozwijają się w tym wieku, są niezwykle ważne dla dzieci, ponieważ pomagają wzmocnić swoją tożsamość i to, kim są jako osoby.

Ten okres może być również trudny dla rodziców, ponieważ trudniej jest kontrolować, z którym dzieckiem może się zaprzyjaźnić. Oczywiście chcesz, aby Twoje dziecko dokonywało dobrych wyborów, jeśli chodzi o wybór przyjaciół. Jeśli jednak odchodzący przyjaciel jest tym, z którego chcesz się spotkać, spróbuj zachować go dla siebie. Tylko dlatego, że nie dbasz o tego konkretnego znajomego, nie oznacza to, że ból / strata, którą może odczuć twoje dziecko, będzie mniejszy. Niech twoja nastolatka / tween wie, że jesteś dla nich i bądź tak pomocny, jak tylko możesz.

Pomóż swojemu nastolatkowi określić, czy warto zachować jego przyjaźń z przyjacielem, który się odsuwa. Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, istnieje wiele sposobów na pozostanie w kontakcie. Serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter i Instagram, a także programy do rozmów wideo, takie jak Skype i FaceTime, znacznie ułatwiają próbę pozostania przyjaciółmi na pewnym poziomie. Kolejną ważną kwestią, którą należy rozważyć (i patrzeć w przyszłość), jest to, co zwykle dzieje się po ukończeniu szkoły średniej, i że w pewnym momencie każdy zaczyna podążać własną drogą.

Mam nadzieję, że próbowaliście (czasami ciężko) utrzymywać otwarte linie komunikacyjne z nastolatkiem. Informowanie nastolatków, że zawsze jesteś na miejscu i rozmawiasz o swoich uczuciach, a właściwie o tym, że przychodzi do ciebie, gdy pojawia się problem lub trudna sytuacja, jest dla wszystkich korzystne. Otwarte linie komunikacyjne pomogą również powstrzymać nastolatka od zwracania się w stronę innych rzeczy (alkoholu, narkotyków, seksu itp.), Aby lepiej się czuć ze swoimi problemami.

Końcowe przemyślenia

Radzenie sobie z utratą przyjaciela jest bolesne w każdym wieku. Jako rodzice, naszym zadaniem jest rozpoznanie, w jaki sposób nasze dziecko radzi sobie ze stratą. Nawet jeśli nie możemy tego w pełni zrozumieć, musimy być pomocni. Pocieszaj swoje dziecko i daj jej znać, że nie jest osamotniona w tym, co czuje. Wyjaśnij jej, że każdy ma lub w pewnym momencie poniesie stratę przyjaciela. Daj jej czas, by poczuć jej ból i uspokoić ją, że ból i smutek, który odczuwają, zmniejszą się z czasem. Znowu zwróć uwagę na to, jak dziecko działa, na jego wahania nastroju i chęć porozmawiania z tobą o tym, jak się czuje. Jeśli uważasz, że twoje próby pomocy dziecku w tym trudnym czasie nie przynoszą skutku, szukaj pomocy z zewnątrz.

Jak zawsze, jeden z naszych dostawców z przyjemnością pomoże wskazać Ciebie i Twoje dziecko we właściwym kierunku. Powodzenia!

Dodaj komentarz