Jak książki bez słów mogą pomóc dziecku nauczyć się czytać

Każdy, kto “czyta” książkę z obrazkami, może ci powiedzieć, że nie potrzebujesz słów, aby opowiedzieć historię. Wcześniejsze maluchy i przedszkolaki mogą śledzić historię opowiedzianą na zdjęciach, rodzic lub dziecko może opowiedzieć o akcji, a przytulne, wzmacniające doświadczenie może pomóc dzieciom rozwinąć pozytywne skojarzenia z książkami. (Zobacz naszą pełną listę wspaniałych bezsensownych książek!)

I chociaż dzieci nie czytają słów, okazuje się, że bez słowa książki mogą rozwinąć ważne umiejętności:

Alfabetyzacja. Małe dzieci i przedszkolaki mogą nauczyć się, jak działa książka: od przodu do tyłu, od lewej do prawej, od góry do dołu. Ćwiczą słuchanie, rozumienie i interpretowanie obrazów wizualnych. Opowiadanie pomaga dzieciom zrozumieć strukturę opowiadania: przyczyna i skutek, konflikt i rozdzielczość, rozwój postaci i łuk narracyjny z początkiem, środkiem i końcem.
Słownictwo i umiejętności werbalne. Czytając książkę bez słów z dorosłym lub bardziej doświadczonym rówieśnikiem, dzieci mogą nauczyć się rozpoznawać przedmioty, ludzi, miejsca, zwierzęta i działania oraz opowiadać historię opartą na wizualnych wskazówkach. Pomaga to dzieciom zrozumieć historie, gdy tylko zaczną czytać i mogą zainspirować ich do napisania własnych opowieści – wyrazu umiejętności czytania i pisania.
Pewność siebie. Maluch lub przedszkolak z dumą zakończył ulubioną książkę i zrozumiał całą historię od początku do końca bez pomocy dorosłych.
Miłość do książek i sztuki. Książki bez słów mogą być używane przez czytelników w każdym wieku i mogą rozwinąć upodobanie do czytania dla przyjemności i rozkoszowania się ilustracją.
Łatwy dostęp. Książki bez tekstu są świetne dla dzieci, które mówią różnymi językami, uczą się języka angielskiego lub mają trudności rozwojowe lub trudności z czytaniem, które utrudniają czytanie.

A słowne książki stają się coraz popularniejsze i zdobywają uznanie. Od 2007 roku sześć książek bez słów zdobyło prestiżowy Medal Caldecotta – najwyższą amerykańską nagrodę literacką dla książek ilustrowanych:

Piłka dla Daisy, wiek 3+. Opowieść o uroczym psie, który kocha, a następnie traci ulubioną piłkę i jest przywracana przez uzyskanie nowego.

The Lion & the Mouse, wiek 3+. Pięknie ilustrowana wersja bajki Ezopa o lwie, który okazuje miłosierdzie myszce, która z kolei uwalnia lwa z sieci kłusowników; bez słów, z wyjątkiem dźwięków zwierzęcych.

Flotsam, wiek 4+. Chłopiec odkrywa podmorski świat fantasy, gdy rozwija film z podwodnej kamery, którą znajduje wyrzucony na brzeg.

Wolf in the Snow, wiek 4+. Dziewczyna odnajduje zagubioną wilczą szczenię oddzieloną od paczki, zwraca szczeniaka swojej matce i gubi się, aż wilcza paczka zjednoczy dziewczynę i jej matkę; bez słów, z wyjątkiem dźwięków zwierzęcych.

Podróż, wiek 5+. Marzycielska przygoda fantasy, która rozpoczyna się od samotnej dziewczyny, która rysuje drzwi prowadzące do kolorowego zaklętego świata, w którym znajduje podekscytowanie, niebezpieczeństwo i przyjaźń.

Wynalazek Hugo Cabreta, 8+. Powieść średniej klasy o osieroconym chłopcu, który mieszka w paryskim dworcu kolejowym (książka została przerobiona na film Hugo).

Dzieci wciąż potrzebują ekspozycji na druk, zwłaszcza dzieci, które mogą nie mieć w domu wielu książek. A ile umiejętności czytania i pisania, które dziecko może zdobyć, może zależeć od tego, w jaki sposób dorosły czytelnik wskazuje i wzmacnia elementy i słownictwo zawarte w opowiadaniu. Najważniejsze jest jednak to, że książki bez słów są fajne do czytania razem i mogą być zabawne i umożliwiające dzieciom w różnym wieku samodzielne czytanie.

http://100mb.pl/
http://www.cpenergia.pl/
http://kzpr.pl/
http://podrozetv.pl/

Dodaj komentarz