Dojrzewanie i dziewczyny

Dojrzewanie składa się z dwóch procesów rozwojowych, bulwarów i pubarche, które rozpoczynają się w ciągu roku szkolnego i trwają przez okres dojrzewania. Nakładają się w czasie; każdy proces trwa całe lata.

Thelarche (Thee-lark-ee) to termin medyczny określający początek rozwoju piersi. Dla 90% dziewcząt jest to pierwsza oznaka dojrzewania. Rozpoczyna się od jędrnej, okrągłej, delikatnej grudki (zwanej pąkiem piersi) pod sutkiem jednej lub obu piersi. Dziewczyny mogą narzekać na bolesne uczucie, gdy śpią na brzuchu; rodzice czasami martwią się, że guzek jest cystą lub nowotworem. Jedna strona może rozwijać się znacznie szybciej niż druga. (To normalne). Niektóre dziewczyny mogą czuć się bardziej komfortowo, jeśli w tym momencie zaczną nosić miękki biustonosz lub podkoszulek, ale inne mogą wolą czekać.

Menarche (pierwsza miesiączka) podąża za chorobą i zwykle zaczyna się od 1-1 / 2 do 3 lat po pojawieniu się pączków z piersi.

Pubarche (Pyoob-ark-ee) to pojawienie się włosów łonowych. Dla około 10% dziewcząt może to być pierwsza oznaka dojrzewania. Kiedy po raz pierwszy zaczyna się pojawiać, włosy łonowe są zazwyczaj jasne i proste; staje się grubszy i mroczniejszy w miarę dojrzewania dziewcząt. Około dwóch lat po urodzeniu, włosy zaczynają również rosnąć pod pachami.

Kiedy zazwyczaj dochodzi do dojrzewania?

W Stanach Zjednoczonych dziewczęta zazwyczaj wchodzą w okres dojrzewania w wieku od 10 do 15 lat. Przeciętnie dziewczynki afroamerykańskie rozpoczynają okres dojrzewania rok wcześniej niż dziewczęta rasy kaukaskiej, ale wiele czynników, w tym odżywianie, aktywność fizyczna, grupa etniczna i kształt ciała będą miały wpływ na czas dojrzewania. Często dziewczęta podążają za swoimi matkami lub siostrami z wyczuciem czasu, ale każda dziewczyna jest inna.

To normalne, że kaukaskie dziewczynki zaczynają rozwijać pąki piersiowe w wieku 7 lat; w przypadku dziewcząt afroamerykańskich mogą one mieć nawet 6 lat. Pediatra powinien ocenić rozwój pączków piersi lub inne oznaki dojrzewania, jeśli wystąpią wcześniej.

Czy to prawda, że ​​maleje średni wiek dojrzewania?

Nie ma dowodów na to, że średni wiek dojrzewania zmniejsza się. Dziewczęta w wieku dwunastu lub trzynastu lat mogły się rozmnażać w całej historii.

Jednak nasze postrzeganie dojrzewania może się zmieniać. W naszym społeczeństwie jest możliwe, że dziewczyny działają starsze, wcześniej. Na przykład dziewczyny w wieku przedemestymentalnym mogą ubierać się, zachowywać lub mówić w sposób, który może być postrzegany jako bardziej odpowiedni dla starszego nastolatka.

Wiemy również, że dziewczęta z nadmiarem tkanki tłuszczowej przedwcześnie osiągają wiek dojrzewania niż dziewczynki bez dodatkowego tłuszczu. Tak było zawsze; co może się zmieniać to ilość otyłości u dzieci.

Jak rozmawiać z moją córką o okresie dojrzewania?

Mówienie o zmianach związanych z dorastaniem jest jedną z naszych najważniejszych prac jako rodzice.

Twoja córka będzie miała pytania na temat jej zmieniającego się ciała, nawet jeśli poczuje się zawstydzona lub zażenowana, gdy o to poprosi. Gdzie dostanie jej odpowiedzi? Jak dokładne będą te informacje?

Chcesz być tą, do której się zwraca, gdy ma pytania, zmartwienia lub porady.

Nawet jeśli twoja córka nie zaczęła dojrzewania, kiedy ma dziesięć lat, niektórzy z jej rówieśników są. Tak więc, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, czas zacząć wyjaśniać słowa takie jak tampon, okres, pochwa i seks. Prawdopodobnie słyszała już te słowa – więc nie unikaj ich. Chcesz, żeby traktowała cię poważnie, więc używaj prawdziwych słów, a nie slangu.

Rozpoczynając rozmowę z nią, dajesz jej znać, że może przyjść do ciebie, gdy jest zdezorientowana lub przestraszona zmianami zachodzącymi w jej ciele.

Nie musisz wiedzieć wszystkiego o dojrzewaniu, aby móc o tym mówić. Wielu rodziców obawia się, że ich dzieci zadają pytanie, na które nie mogą odpowiedzieć. Nawet jeśli jesteś samotnym ojcem wychowującym dziewczyny, po prostu otwierając temat do rozmowy i informując ją, że zmiany w jej ciele są normalne i zdrowe, pójdą daleko w kierunku złagodzenia jej lęków.

Ponadto zawsze jesteśmy tutaj, aby pomóc, jeśli nie masz wszystkich odpowiedzi.

Oto kilka często zadawanych pytań i odpowiedzi na temat antykoncepcji doustnej dla nastolatków …

Jak to działa?

“The Pill” działa na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest zapobieganie owulacji (uwalnianie jaja z jajnika). Drugim jest zagęszczanie śluzu szyjkowego, co zapobiega gromadzeniu się jaj i plemników.

Jak wziąć pigułkę?

Codziennie w tym samym czasie! Aby pomóc Ci zapamiętać, spróbuj wziąć to samo, co codzienne czynności, takie jak mycie zębów rano. Lub możesz ustawić alarm na telefonie komórkowym, aby pomóc Ci zapamiętać.

Większość tabletek zawiera 3 tygodnie aktywnych tabletek i 4 tygodnie tabletek placebo (cukru). Po ukończeniu 3 tygodni aktywnych tabletek dostaniesz swój okres.

Czy pigułka chroni przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową?

NIE. Aby chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, nadal trzeba stosować metodę barierową, taką jak prezerwatywa.

Jak skuteczna jest pigułka na zapobieganie ciąży?

W przypadku prawidłowego użycia, BARDZO. Tylko 0,3 procent osób zajdzie w ciążę z doskonałym stosowaniem pigułki. Średnia stawka wynosi jednak 5% – z powodu zapominania, aby wziąć więcej niż 2 pigułki w opakowaniu, lub jeśli pigułki są uruchamiane zbyt późno w cyklu menstruacyjnym.

Kiedy powinienem zacząć brać moje pigułki?

NATYCHMIAST. Zalecamy metodę szybkiego uruchamiania, co oznacza, że ​​rozpoczynamy je w dniu, w którym je przepisujemy.

Jakie są zalety przyjmowania pigułki?

Sprawia, że ​​okresy są bardziej regularne

Zmniejsza przepływ menstruacyjny

Zmniejsza skurcze

Może zmniejszyć trądzik

Zmniejsza ryzyko raka jajnika i macicy

Jakie są rzeczy, na które należy uważać?

Jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczenia i nie zażywasz codziennie pigułki, możesz zajść w ciążę. (I, oczywiście, możesz również dostać infekcję przenoszoną drogą płciową.)

Czy są jakieś efekty uboczne?

Mogą być pewne, w tym nudności, wzdęcia, tkliwość piersi i depresja. Często odchodzą, ale dzwonią do nas w biurze, jeśli stają się kłopotliwe lub uporczywe.

Co mam zrobić, jeśli przegapię pigułkę?

Chociaż najlepiej jest przyjmować tabletki o tej samej porze każdego dnia, nie uważa się za “brakujące” pigułki, chyba że zapomnisz o tym przez cały dzień.

W przypadku pominięcia pigułki “aktywnej”, do końca miesiąca będzie trzeba zastosować metodę kontroli urodzeń. Jeśli zapomnisz metody tworzenia kopii zapasowych i będziesz uprawiać seks bez zabezpieczenia, możesz użyć Planu B, aby zapobiec ciąży tak długo, jak będziesz ją przyjmować w ciągu 72 godzin od stosunku bez zabezpieczenia.

Jeśli przegapisz 1 tabletkę, weź ją tak szybko, jak pamiętasz. Oznacza to, że możesz wziąć 2 tabletki w ciągu jednego dnia.

Jeśli pominiesz 2 tabletki, weź pierwszą tak szybko, jak sobie przypominasz, a drugą o zwykłej porze. (Możesz wziąć 2 tabletki w jednym dniu i 2 tabletki następnego dnia).

Jeśli przegapisz 3 pigułki, dostaniesz swój okres. Wyrzuć paczkę i zacznij od nowa.

Jeśli przegapisz tabletkę placebo w 4. tygodniu (innymi słowy, w tygodniu otrzymasz okres), nie martw się o to. Bądź na bieżąco z paczką, szczególnie gdy nadszedł czas, aby rozpocząć nowy pakiet.

Dodaj komentarz