Dlaczego prawdopodobnie nie powinieneś brać tego Quizu na Facebooku?

Jaką jesteś pizzą? Co takiego zwierzaka, który masz na temat swojej osobowości? Które miasto w USA pasuje idealnie? Takie quizy są dostępne na Facebooku i innych portalach społecznościowych. Dla dzieci testy osobowości online są tak samo ważne jak Hogwartowy kapelusz sortowania: definiują cię dokładnie w momencie, gdy najważniejszą rzeczą jest wiedzieć, kim jesteś. Niezależnie od tego, czy jesteś Slytherinem, czy tylko nieśmiałym, quizy o osobowości dzielą nas na grupy społeczne, w których czujemy się bezpiecznie wiedząc, że są inni tacy jak my. Jednak, jak ujawnia przejęcie milionów danych użytkowników Facebooka przez Cambridge Analytica , quizy osobowości online mogą być wykorzystywane jako narzędzie mrocznej sztuki polityki. Chociaż nie jest to kompleksowe rozwiązanie, wiedza o tym, jak uniknąć ryzyka tych super popularnych testów, może pomóc Tobie i Twoim dzieciom zaostrzyć prywatność w Internecie.

Wyobraź sobie, że wszystkie dane używane przez Sorting Hat – każde zdjęcie, które kochałeś, każdą opinię, z którą się zgadzasz, cytat każdej znanej osoby, który ci się nie podobał – można kupić, sprzedać, a nawet ukraść. Gdyby ktoś dostał te informacje, dużo by o tobie wiedział. Wiedzieliby też dużo o twoich przyjaciołach. Internetowe quizy osobowości działają w podobny sposób. Jeśli kiedykolwiek pobrałeś quiz o osobowości za pośrednictwem Facebooka, możesz być jednym z tysięcy osób, które nieświadomie przekazały informacje o sobie i swoich znajomych do wykorzystania w wysoce ukierunkowanych profilach psychologicznych wykorzystywanych w kampanii prezydenckiej w 2016 roku .

I to nie tylko informacje o quizach gromadzone przez aplikacje innych firm. Podłączają się do hosta mediów społecznościowych i zbierają informacje znajdujące się na Twoim profilu na Facebooku, w tym poglądy polityczne i religijne . Znajomi, z którymi jesteś połączony w mediach społecznościowych, mogą udostępniać informacje, gdy biorą również udział w quizach, dostarczając twórcom quizów więcej profili i więcej punktów danych do sortowania w grupy. Grupy są cenne dla każdego, kto chce kierować reklamy na określone kategorie osób, których upodobania i upodobania się nie zgadzają. Niezależnie od tego, czy chodzi o markę butów, czy wiadomości z kampanii, odbiorcy mogą sprawić, że stanie się wirusowa.

Szczerze mówiąc, większość z nas nie poświęca dużo czasu na myślenie o prywatności w Internecie, dopóki nie dojdzie do naruszenia. Jasne, mówimy naszym dzieciom, żeby nie mówiły obcym online, gdzie mieszkają, ale poza podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, jesteśmy całkiem niezadowoleni. Reklamy kierowane? Kogo to obchodzi. Niekończące się powiadomienia e-mailowe? Cokolwiek. Ale teraz znamy jedną z kluczowych metod stosowanych przez złych aktorów, aby dać im to, czego chcą: quizy dotyczące osobowości. Mogą być małą rzeczą, by się poddać, ale mogą też być czubkiem góry lodowej. Zawsze dobrze jest pamiętać o nowych metodach marketingu internetowego i odświeżać ustawienia prywatności. Oto pięć sposobów, aby uczynić korzystanie z mediów społecznościowych przez rodzinę trochę bezpieczniej.

Uważaj na quizy. Aby być super bezpiecznym, powiedz „nie” testom osobowości online lub jakiejkolwiek pozornie niewinnej grze, która zadaje pytania. Wszystkie te kliknięcia i stuknięcia informują o firmie. Chociaż nie wszystkie testy online nadużywają danych, zazwyczaj musisz zapoznać się z warunkami korzystania z quizu, aby dowiedzieć się, jakie informacje gromadzą i jak z nich korzystają.

Spójrz na informacje, które udostępniasz . Po kliknięciu quizu lub innej wtyczki lub apletu w swoim kanale powinieneś zobaczyć, jakich informacji żąda od Twojego profilu, w tym od znajomych. Niektóre aplikacje umożliwiają edycję tych informacji na miejscu. Ale nawet jeśli zrezygnujesz z dzielenia się pewnymi informacjami, możesz nadal rezygnować z więcej niż zamierzasz.

Użyj ustawień prywatności i często je przeglądaj . Wszystkie media społecznościowe oferują ustawienia prywatności – niektóre bardziej niż inne. Firmy zazwyczaj domyślnie wyłączają je, więc musisz wejść i włączyć te, które chcesz. To dobry moment, aby usiąść z dziećmi i przejrzeć ich ustawienia prywatności. Na przykład Facebook oferuje wiele poziomów prywatności dla każdej przechowywanej informacji. Najbezpieczniejszym ustawieniem jest „Tylko ja”, co oznacza, że ​​jesteś jedynym, który może go wyświetlić, a Facebook nie może go udostępniać. Sprawdź także ustawienia aplikacji na Facebooku, aby zobaczyć, co zgodziłeś się udostępnić każdej aplikacji .

Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego . Większość mediów społecznościowych oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które pozwala autoryzować dostęp do konta tylko niektórym urządzeniom. Zwiększa to bezpieczeństwo, ponieważ uniemożliwia ludziom logowanie się do konta, nawet jeśli mają Twoje hasło.

Wykonaj trochę czynności porządkowych, usuwając stare konta i aktualizując hasła . Hakerzy mogą dotrzeć do Ciebie, przechodząc przez niedziałające profile mediów społecznościowych. Aby znaleźć stare konta, Google swoje imię; możesz być zaskoczony tym, co znajdziesz. A jeśli możesz go znaleźć, każdy może to zrobić. Zaktualizuj swoje hasła. Użyj tych sztuczek, aby utworzyć nowe hasła .

http://terazwsieci.pl/
http://www.gajg.pl/
http://www.3pionki.pl/
http://www.bud-len.pl/
http://www.dcgroup.pl/

Dodaj komentarz