Co rodzice muszą wiedzieć o wirtualnej rzeczywistości

Artykuł powstał przy wsparciu: tonery do drukarek zamienniki

Gdy VR staje się rzeczywistością dla rodzin, odkryj potencjał i pułapki tej imponującej technologii.

Każdy, kto próbował, zgadza się: rzeczywistość wirtualna jest oszałamiająca. Kiedy zakładasz ten zestaw słuchawkowy, naprawdę wierzysz, że spacerujesz po paryskiej ulicy, jeździsz na rollercoasterze lub zanurzasz się w ludzkim ciele badając wewnętrzne funkcjonowanie przełyku. Ale mimo całego swojego chłodu – i jego potencjalnych zastosowań, od edukacji po medycynę – niewiele wiadomo na temat wpływu VR na dzieci. Nowy raport Common Sense Media, Virtual Reality 101: Co trzeba wiedzieć o dzieciach i rzeczywistości wirtualnej, współautorka założycielka Wirtualnego Human Interaction Lab Uniwersytetu Stanford University, oferuje pierwszy w swoim rodzaju przegląd rozszerzających się zastosowań technologia i jej potencjalny wpływ na dzieci. Teraz urządzenia VR od niedrogich przeglądarek do konsol do gier na pełnowymiarowe automaty do gier są już tutaj – o wiele więcej wkrótce – dobrze jest zacząć myśleć o tym, jak zarządzać VR, gdy przychodzi pukać do drzwi.

Wirtualna rzeczywistość może sprawić, że myślisz i czujesz rzeczy, które, jak wiesz, nie są prawdziwe. Inne media mogą dać poczucie “bycia tam” – co nazywa się obecnością psychologiczną – ale nie w takim stopniu, w jakim może to robić VR. Ta wyjątkowa umiejętność sprawia, że ​​tak ważne jest, aby zrozumieć więcej na temat krótko- i długoterminowych skutków technologii dla dzieci. Oto niektóre z najważniejszych ustaleń raportu:

Wszystko w VR jest bardziej intensywne

Ponieważ mózg przetwarza doświadczenia rzeczywistości wirtualnej podobne do tego, jak przetwarza rzeczywiste doświadczenia, może wywoływać uczucie strachu, niepokoju, dezorientacji – a także radość i podekscytowanie. Ponadto postacie VR mogą mieć większy wpływ niż postacie, które dzieci widzą w telewizji – które mogą mieć pozytywne lub negatywne skutki, w zależności od wiadomości.

Ma duży potencjał – i poważne wady. VR w najlepszym wydaniu ujawnia nowe światy i nowe perspektywy, których dzieci nie będą mogły doświadczyć w prawdziwym życiu. W najgorszym przypadku naraża dzieci na intensywne i potencjalnie nieodpowiednie treści, które wydają się zbyt “realne”.

Długoterminowe skutki VR na rozwój mózgu są nieznane, co dotyczy zarówno rodziców, jak i profesjonalistów. Sześćdziesiąt procent rodziców twierdzi, że są “nieco zaniepokojeni” faktem, że ich dzieci doświadczają negatywnych skutków zdrowotnych podczas korzystania z rzeczywistości wirtualnej. Eksperci zalecają umiar i nadzór.
Jako narzędzie dydaktyczne, jury nadal jest na VR. Uczniowie są bardziej entuzjastycznie nastawieni do nauki z VR niż bez niej, ale niekoniecznie uczą się bardziej efektywnie.

Mimo że nie mamy jeszcze wszystkich odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób VR wpływa na dzieci, wiemy wystarczająco dużo, aby wziąć pod uwagę niektóre za i przeciw. Niezależnie od tego, czy dzieci używają VR za pomocą urządzenia mobilnego, takiego jak Google Cardboard (sprawdź wybrane przez naszego redaktora aplikacje VR), na konsoli takiej jak PlayStation VR, na całkowicie podstępnym komputerze stacjonarnym, takim jak Oculus Rift, lub w centrum handlowym , te wskazówki mogą pomóc ci zachować wrażenia VR, które Twoje dzieci mają bezpieczne i przyjemne.

To może Ciebie zainteresować: dekoracyjne naklejki na ścianę

Zwróć uwagę na oceny wiekowe. Sprawdź zalecany wiek zestawu słuchawkowego i nie pozwól młodszym dzieciom korzystać z produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Minimalny wiek nie jest oparty na dowodach medycznych na negatywny wpływ na mózg i wzrok, ale jest to najlepsza domena producenta, dla kogo produkt jest najbezpieczniejszy.

Wybieraj mądrze gry

Ponieważ wrażenia z gry VR mogą być bardziej intensywne niż w przypadku zwykłych gier, jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie recenzji, aby upewnić się, że rozgrywka, treść i tematyka są odpowiednie dla Twojego dziecka.

Zachowaj to bezpieczne. Kilka środków ostrożności: Po założeniu gogli zorientuj się w pokoju dotykając ścian; trzymać się krótkich sesji, dopóki nie dowiesz się, w jaki sposób wpływa na ciebie VR; siedzieć, jeśli to możliwe; odsunąć meble z drogi; i mieć drugą osobę jako obserwatora.

Zwróć uwagę na uczucia – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Jeśli czujesz się chory na żołądek, masz zawroty głowy, wyczerpujesz się, jesteś smutny, zły lub niespokojny – odpocznij chwilę.

Rozmawiaj o doświadczeniach. Ponieważ rzeczywistość wirtualna jest tak realna, jest to doskonała okazja, aby porozmawiać o tym, co Twoje dziecko doświadczyło w grze. Zapytaj, jak się czujesz, jakie są różnice między VR a zwykłymi grami, i jak VR pomaga ci połączyć się z doświadczeniami innych ludzi, umieszczając cię w cudzych butach.

Znajdź możliwości; unikaj pułapek. Nie pozwalaj swoim dzieciom bawić się w gry VR, które naśladują doświadczenia, których nie chciałbyś mieć w realnym życiu, na przykład używając brutalnych broni. Z drugiej strony skorzystaj z rzeczywistości wirtualnej, która naraża dzieci na rzeczy, których normalnie nie widzą, nie uczą się i nie uczą, np. W obcym kraju.

Miej na uwadze prywatność. Urządzenia, które mogą śledzić ruchy – w tym ruchy oczu – mogą przechowywać te dane do celów, które nie zostały jeszcze wynalezione.

Dodaj komentarz