Bóle głowy

Jako rodzic, gdy widzisz swoje dziecko z bólem głowy, chcesz wiedzieć, co je powoduje i jak je poprawić.

Jako osoba cierpiąca na ból głowy, rodzic i pediatra mogę się odnieść. W tej notatce przedstawię kilka informacji, które mogą pomóc.

Bóle głowy

Bóle głowy Często występują w dzieciństwie. 58% dzieci zgłosiło jakąś formę bólu głowy w ciągu ostatniego roku. Na podstawie badań praktyczna klasyfikacja bólu głowy obejmuje pierwotne i wtórne bóle głowy.

Pierwotne bóle głowy są bólami głowy, które NIE są wynikiem innej choroby. Należą do nich: ostre nawracające bóle głowy (lub migreny) i przewlekłe, niestabilne bóle głowy (lub napięciowe bóle głowy). Wtórne bóle głowy wynikają z innego stanu chorobowego. Ostre bóle głowy najczęściej skutkują wizytą w gabinecie pediatry. Jeśli nie ma objawów lub objawów neurologicznych, najczęstszą przyczyną ostrych bólów głowy u dzieci i młodzieży jest infekcja zimna lub zatok. Istnieją również wtórne bóle głowy zwane przewlekle postępującymi bólami głowy – bóle głowy, które pogarszają się i zdarzają się częściej w miarę upływu czasu, ale na szczęście są to rzadkie przypadki.

Dzieci mogą również odczuwać migrenę lub napięciowe bóle głowy. Bóle głowy związane z napięciem są najczęstszym rodzajem bólu głowy u dzieci, ale generalnie są mniej dotkliwe niż migrenowe bóle głowy. Stres i konflikt psychiczny lub emocjonalny często wywołują ból związany z bólami głowy. Ból z napięciowymi bólami głowy jest zwykle nudny i łagodny do umiarkowanego, może trwać 1 godzinę lub kilka dni i jest często opisywany jako “pasmopodobny” nacisk wokół głowy. (Guzy mózgu mogą wywoływać bóle głowy, ale są BARDZO rzadkie i zwykle wiążą się z nimi inne objawy.)

Migrenowe bóle głowy

Migrenowy ból głowy to zwykle intensywny pulsujący lub pulsujący ból głowy. Aż 5% dzieci w wieku szkolnym i do 20% nastolatków cierpi z tego powodu. Są częstsze u dziewcząt niż u chłopców. Istnieje również składnik genetyczny, więc Twój dostawca może zapytać, czy ktoś z twojej rodziny je posiada.

Przyczyną migreny nie są już przypuszczenia, że ​​pochodzą ze zwężenia naczyń krwionośnych mózgu, ale ze złożonej kaskady zdarzeń. Dokładna przyczyna nie jest całkowicie zrozumiała, ale śpiewamy, że migrena ma silne czynniki środowiskowe. Typowe wyzwalacze obejmują stres, “wypuszczenie” ze stresu, choroby, post, zmęczenie, zły sen, odwodnienie i niektóre pokarmy.

Migreny u dzieci są zwykle krótsze niż u dorosłych, trwające około 30-60 minut, choć mogą trwać nawet 1-3 dni. Inne objawy obejmują światłowstręt (nienormalna wrażliwość na światło), nudności i wymioty podczas ataku. Jasne światła i głośne dźwięki powodują gorszą migrenę.

Istnieje typ migreny zwany migreną z aurą, ale jest to znacznie mniej powszechne u dzieci. Jeśli dzieci je otrzymają, nie zawsze mogą uzyskać aurę. Aura zwykle pojawia się 30 minut przed bólem głowy i trwa 5-20 minut. Typową wizualną aurą mogą być migające światła lub zmiany widzenia, ale występują również inne aury. Objawy aury są całkowicie odwracalne i powinny trwać krócej niż 30 minut. Jeśli nie, zadzwoń do nas w biurze.

Jak zdiagnozować napięcie lub migrenowy ból głowy

Lekarz może zdiagnozować migrenę lub napięciowe bóle głowy na podstawie objawów opisywanych przez dziecko w połączeniu z dokładnym badaniem fizykalnym. Rzadko zdarza się, że mózg głowy lub MRI głowy jest konieczny dla osób z nawracającymi bólami głowy, które mają normalny egzamin i spójną historię.

Leczenie ostrych migreny dziecięcej

Kiedy pojawia się migrenowy ból głowy, dziecko powinno udać się do chłodnego, ciemnego miejsca i położyć się na mokrym ubraniu na czole. Jeśli Twój dostawca podał dziecku lek na migreny, dziecko powinno je zażyć, gdy tylko dowie się, że pojawia się ból głowy. Zwykle skuteczne są bez recepty leki takie jak ibuprofen (Motrin) lub Naproksen (Aleve).

Zapoznaj się z naszą uwagą na temat Fever and Pain Relief dla odpowiednich dawek lub skonsultuj się z jednym z nas. Leki te nie powinny być jednak stosowane częściej niż 2-3 razy w tygodniu. W przypadku silniejszych bólów głowy połącz ibuprofen z kofeiną, taką jak woda sodowa, o ile dziecko nie spożywa regularnie kofeiny. Jeśli to nie pomoże, zadzwoń do nas w biurze

Styl życia zmienia klucz do zapobiegania i zarządzania

Regularny i wystarczający sen, ze stałym snem (i nie zapomnij usunąć elektroniki z sypialni)

Regularne i pożywne posiłki (w tym śniadanie!) I dobre nawodnienie (6-8 szklanek wody dziennie dla nastolatków)

Regularne ćwiczenia (zalecana 1 godzina dziennie)

Relaksacja i redukcja stresu / zarządzanie

Unikaj wyzwalaczy, takich jak stres, brak snu lub inne zidentyfikowane czynniki wyzwalające / stresujące

Dla osób z lękiem, depresją lub znacznym stresem bardzo pomocne jest poszukiwanie wsparcia od dostawcy zdrowia psychicznego

Poszukaj pokarmów, które mogą wywołać atak, takich jak ser, przetworzone mięsa, czekolada, kofeina, MSG (środek konserwujący w wielu produktach spożywczych, w tym w produktach azjatyckich), orzechy lub pikle. Twoje dziecko musi tylko unikać jedzenia tych pokarmów, jeśli któreś z nich wywoła bóle głowy.

Oznaki bardziej poważnego rodzaju bólu głowy

Jeśli bóle głowy stają się bardziej poważne i / lub częste

Nasilający się ból głowy z napięciami, kaszlem lub kichaniem

Wybuchowy lub nagły początek silnego bólu głowy

Dodatkowe objawy, takie jak gorączka, utrata masy ciała, wysypka lub ból stawów

Jeśli masz inną chorobę, taką jak rak, choroba sierpowatokrwinkowa lub inna immunosupresja

Zmieniony stan psychiczny, nieprawidłowe ruchy gałek ocznych, powiększone źrenice lub inne zmiany neurologiczne

Nowy lub inny rodzaj silnego bólu głowy, ze zmianą częstotliwości ataku lub nasilenia

Bóle głowy związane ze snem – podobne bóle głowy, gdy dziecko budzi się ze snu, lub bóle głowy zawsze pojawiają się rano

Kiedy szukać pomocy

Aby zidentyfikować rodzaj bólu głowy, jaki może mieć twoje dziecko, jeśli Twoje dziecko ma którąkolwiek z czerwonych flag lub jeśli leczenie przepisane przez twojego pediatrę nie działa, odwiedź nas w biurze, aby omówić bóle głowy.

Jeśli twoje dziecko kończy się migrenami, pamiętaj o regularnej rutynie z dobrymi ćwiczeniami, a sen może przejść długą drogę do prowadzenia życia bez bólu głowy!

Dodaj komentarz