Astma

Astma może być przerażającą chorobą, która jest bardzo powszechna.

W Kids Plus codziennie o tym myślimy. Mamy szczęście, że mamy dostępne silne leki do zapobiegania i leczenia astmy, a także narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne, których możemy używać w biurze, aby utrzymać dzieci chore na astmę zdrowe i bezpieczne.

Objawy astmy zwykle przychodzą i odchodzą. Czasami zmieniają się szybko. Mogą wyglądać i czuć się przerażające. Często pacjenci z astmą przepisują kilka różnych leków, z których każdy ma inne instrukcje. Z tych wszystkich powodów pomocne jest, gdy rodzice (i pacjenci) rozumieją nieco, w jaki sposób choroba działa i dlaczego przepisujemy leki w taki sposób, w jaki postępujemy.

Czym jest astma?

Aby zrozumieć astmę, pomyśl, jak to jest mieć katar sienny (alergie sezonowe), gdy w powietrzu jest pyłek. Jeśli masz tyle szczęścia, że ​​nie dostaniesz kataru siennego, wyobraź sobie, że dostałeś dusznego nosa z zimna.

Kiedy dana osoba dostaje gorączkę sienną, TRIGGER (taki jak pyłek, koci sierść lub trawa) powoduje obrzęk wnętrza nosa i śluz. Jest zatłoczony. Zatłoczenie może utrudniać przepływ powietrza przez nos, ale nie jest to duży problem: zamiast tego po prostu oddychamy przez usta.

Kiedy ktoś ma astmę, proces jest podobny, ale wszystko to dzieje się w płucach. Innymi słowy, TRIGGER (pyłek, sierść kota itp.) Powoduje, że rurki transportujące powietrze w płucach stają się spuchnięte i powodują śluz. Probówki nazywane są bronchiolami. Oskrzela są zatkane.

Zatłoczenie płuc sprawia, że ​​oddychanie przez nie jest trudne – a ponieważ płuca są spuchnięte, nie ma alternatywnej drogi przepływu powietrza. Więc to zatłoczenie powoduje kaszel i świszczący oddech. I może stworzyć sytuację zagrażającą życiu.

Wyzwalacze astmy są często takie same jak wyzwalacze alergii – pyłki, pleśnie, zwierzęta – ale są też inne często spotykane. Te same wirusy, które powodują chłód głowy, mogą również wywoływać astmę. Dym papierosowy jest bardzo silnym, bardzo powszechnym czynnikiem wywołującym astmę u wielu osób. Inne chemiczne zapachy, takie jak silne perfumy, mogą być wyzwalaczami. Zimne powietrze i ćwiczenia fizyczne lub połączenie tych dwóch czynników mogą być również wyzwalane przez niektóre osoby z astmą.

Kiedy twoje dziecko ma astmę, pierwszym krokiem jest UNIKANIE WYPIEKÓW. Rodzice zazwyczaj uczą się, co ich wyzwalacze dziecka są z czasem, na podstawie, kiedy pojawiają się objawy. Niektórych wyzwalaczy (takich jak ćwiczenia, zimne powietrze i wirusy) nie można normalnie uniknąć, ale inne (zwierzęta, pleśnie, dym papierosowy) mogą być.

Kiedy to się stanie, atak astmy może wyglądać dramatycznie i przerażająco. Z czasem powtarzający się obrzęk oskrzelików powoduje blizny w płucach. Z obu powodów warto unikać wyzwalaczy.
Leki na astmę

Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy wspaniałe leki na astmę. Przy odpowiednim stosowaniu mogą powstrzymać zagrażające życiu ataki astmy. Jeśli ty lub twoje dziecko ma astmę, prawdopodobnie znasz niektóre z nich.

ALBUTEROL (nazwy firm to Pro-Air, Ventolin lub Proventil) to nasz pierwszy lek przeciw astmie. Albuterol działa szybko, aby poszerzyć oskrzeliki. Nie zmniejsza obrzęku, ale ułatwia przepływ powietrza przez spuchnięte rurki do płuc. Ponieważ działa tak szybko, albuterol jest czasami oznaczony na czerwono i nazywany “medycyną ratunkową”.

Albuterol jest podawany przez INHALER lub NEBULIZER (głośna maszyna, która aerozoluje lek w mgiełkę). Zwykle używamy nebulizowanego albuterolu (“nebs”) u niemowląt i małych dzieci, ponieważ jest to łatwiejsze – ale to jest to samo lekarstwo, które starsze dziecko może zabrać z inhalatora. Czasami inhalator jest wyposażony w przekładkę (plastikowa rura o wielkości tuby z papieru toaletowego), dzięki czemu inhalator jest łatwiejszy w użyciu.

Xopenex to markowa odmiana albuterolu, która jest droższa, ale może być potrzebna dla niektórych pacjentów.

STEROIDY DOUSTNE (prednizon, prednizolon, Ora-pred) są potężnymi lekami, które powodują, że opuchlizna ustępuje. Leki te stosuje się, gdy objawy astmy są znaczące. Kiedy dzieci mają zły atak astmy, zazwyczaj przepisuje się je na 3-5 dni doustnych sterydów. Doustne sterydy działają stosunkowo wolno, aby pozbyć się obrzęku i mogą powodować pewne działania niepożądane. Używamy ich tylko wtedy, gdy tego potrzebujemy.

INHALED STEROIDS (Flovent, Q-Var, Pulmicort) są podobne do silnych doustnych steroidów, ale są podawane w bardzo, bardzo małych dawkach przez inhalator (lub czasami nebulizator, diskus lub inne urządzenie). Małe dawki zmniejszają skutki uboczne. W rzeczywistości dawki są tak małe, że tak naprawdę nie usuwają żadnego obrzęku, ale mogą temu zapobiec. Większość dzieci z przewlekłą astmą stosuje codziennie steroidy wziewne, gdy NIE MOGĄ mieć objawów, aby powstrzymać atak astmy, jeśli są wystawione na spust.

Wiele innych leków jest przepisywanych na astmę w różnych sytuacjach. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz pytania lub nie wiesz, kiedy stosować każdy lek. I oczywiście istnieje wiele innych informacji, które powinieneś wiedzieć o wszystkich wymienionych powyżej lekach, zanim zaczniesz ich używać. Lekarz twojego dziecka i twój farmaceuta są dobrym źródłem informacji na temat leków.

Plan działania w sprawie astmy

Okay, leki są bardzo skuteczne, ale tylko wtedy, gdy są właściwie stosowane. Jak więc możesz ich trzymać w spokoju?

Pacjenci z astmą często otrzymują plan działania ASTHMA – arkusz papieru z trzema kolorowymi zestawami instrukcji:

ZIELONY, bo kiedy wszystko jest dobrze;

ŻÓŁTA, bo kiedy objawy zaczynają się nieco podnosić;

CZERWONY, gdy objawy stają się znaczące.

Gdy rzeczy są “zielone”, pacjenci nie powinni mieć żadnych objawów; innymi słowy, nie mają trudności z oddychaniem, nie mają kaszlu i nie kaszlą, gdy śpią w nocy.

Kiedy dzieci cierpią na uporczywą astmę, pozostają “zielone”, przyjmując codzienny lek zapobiegawczy – zwykle wziewny steroid. Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest dawać swoim dzieciom lekarstwa codziennie, kiedy wydają się zdrowe. Ale uporczywa astma to poważna, przewlekła choroba, więc jeśli przepisano im codzienny lek, zatrzymanie go mogłoby narazić je na pogorszenie objawów.

Objawami “żółtymi” mogą być kaszel, lekkie napięcie w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu podczas ćwiczeń. Często pacjenci z astmą w strefie “żółtej” kaszlą w nocy podczas snu.

“Czerwony” ma miejsce, gdy sytuacja się pogarsza. Pacjenci w strefie “czerwonej” mają trudności z oddychaniem i mogą nie być w stanie wypowiedzieć całego zdania na jednym oddechu. Mogą oddychać szybko i czuć się przestraszeni.

Plan działania dla astmy lub inne instrukcje od lekarza twojego dziecka powinny Ci powiedzieć, co zrobić, jeśli twoje dziecko ma “żółte” lub “czerwone” objawy. Oczywiście, jeśli nie masz pewności, zadzwoń natychmiast po poradę. Objawy astmy mogą się szybko zmieniać, szczególnie u dzieci, a trudności w oddychaniu ZAWSZE są uzasadnioną sytuacją wyjątkową.

Czy istnieje test na astmę?

Astma jest zwykle diagnozowana podczas badania lekarskiego, po usłyszeniu o historii medycznej i rodzinie pacjenta podczas wizyty w biurze. Rozpoznanie potwierdza się, gdy objawy pacjenta dobrze odpowiadają na leki i wykazują poprawę po odpowiednim leczeniu.

Technicznie, tak, istnieją testy, które można wykonać, aby potwierdzić diagnozę astmy. Spirometry (lub badanie czynności płuc) można wykonać w biurze i sprawdza się ono u starszych dzieci (w wieku około 7 lat), u których występują objawy.

Testy alergiczne mogą być pomocne w niektórych przypadkach i mogą być podejmowane przy pomocy Alergisty. Pulmonolodzy mają inne, bardziej szczegółowe (i bardziej inwazyjne) testy, które można wykonać, ale zazwyczaj jest to zarezerwowane dla skomplikowanych przypadków. W większości przypadków wizyty specjalistyczne i dodatkowe testy nie są konieczne, a diagnoza jest przeprowadzana podczas wizyty w biurze.

Nie przejmuj się pytaniem o astmę. Jeśli Twoje dziecko ma astmę, ważne jest, aby wiedzieć, jak radzić sobie z jej objawami. Upewnij się, że podane instrukcje są jasne. Jeśli nie są jasne, lub jeśli nie masz pewności, zadzwoń i poproś o wyjaśnienie.

I, oczywiście, jeśli twoje dzieci mają kiedykolwiek problemy z oddychaniem – bez względu na to, czy chorują na astmę – czy nie, nie próbuj ich leczyć w domu. Zawsze szukaj pomocy w nagłych wypadkach.

Dodaj komentarz