5 sposobów, aby porozmawiać z dziećmi o przeklinaniu

Wraz z wiekiem dzieci napotykają silny język we wszystkim, od filmów z YouTube do komentarzy online. A ostatnio liczba przekleństw w dyskursie publicznym zdaje się wzrastać o kilka stopni. Samantha Bee została ostatnio ukarana za używanie słowa “C” w telewizji, a wiadomości o paskudnych postach na Twitterze trudno jest uniknąć. Rodzice mogą wykorzystać te momenty, wyjaśniając, w jaki sposób pokazy (i inne media) zwracają uwagę na wulgaryzmy – strategię, która jest częścią sprzedaży produktu.

Fascynacja dzieci słowami tabu nie jest oczywiście nowa. Około 5 lub 6 lat, większość dzieci odczuwa wielki dreszczyk emocji w języku nocnika (witaj, Kapitanie!) Lub każde słowo, które zyskuje rodziców. Wiek ten jest świetnym czasem, aby pomóc dzieciom zrozumieć, że są miejsca, w których dany język jest w porządku (jak w głupich książkach), ale nie w innych (jak przy stole).

Dzieci intuicyjnie rozumieją, że słowa są potężne, a niektóre słowa mają duży wpływ. Oto kilka wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi o silnym języku:

Pomyśl o czasie i miejscu. To, co w twoim domu może nie być wielkim problemem, może być obraźliwe w miejscu twojego najlepszego przyjaciela. Przypomnij dzieciom, aby pamiętały o nich publiczność, gdy mówią. Język, którego używasz do wysyłania SMS-ów do twojego najlepszego kumpla może być nieco luźniejszy niż słowa używane w klasie lub podczas rozmowy z babcią na Skype.
Rozwiń swój własny vocab. Niemal zawsze możesz znaleźć zamiennik słowa przekleństwa. Zachęcaj dzieci do sprawdzania tezaurusa i znajdowania kreatywnych alternatyw dla wspólnych przekleństw lub różnych sposobów opisania uczucia, które sprawia, że ​​chcą przeklinać. (Mój syn mówi “masło orzechowe” zamiast “manekina”. Zazwyczaj używam “figi”, kiedy jestem sfrustrowany.)
Słowa mogą zranić. Nazywanie imienia takiego jak “suka” lub “palant” może żądlić. I tak jak nie jest w porządku, aby kogoś uderzyć lub zastraszyć, nie jest w porządku przeklinać kogoś, kto mógłby je skrzywdzić. Dodatkowo, mowa nienawiści (słowa używane do celowania w czyjąś rasę, religię, płeć itd.) Może mieć poważne konsekwencje. Zwróć uwagę, kiedy bohaterowie telewizyjni nazywają się imionami i pytaj dzieci, w jaki sposób mogliby inaczej poradzić sobie z sytuacją.
Język odbija się od Ciebie. Może niektórzy przyjaciele twoich dzieci myślą, że przekleństwo sprawia, że ​​jesteś cool, ale rzeczywistość jest taka, że ​​ktoś, kto dużo przeklina, wydaje się być niedojrzały i wcale nie elegancki. Przypomnij dzieciom, aby o tym pamiętają, zwłaszcza gdy wysyłają swój język do świata w sieciach społecznościowych, społecznościach online itp.
Ogranicz ekspozycję. Sprawdź sekcje “Języki” w naszych recenzjach mediów, aby pomóc wybrać programy telewizyjne, filmy, gry itp., Które utrzymują język w Twoim poziomie komfortu. Dowiedz się, jak wyłączyć komentarze lub uzyskać dostęp do czatów, jeśli dzieci widzą nieodpowiedni język w sieci.

Nasi partnerzy:

https://staryswiat.com.pl/
https://redsms.pl/
https://www.redsonia.pl/

Dodaj komentarz