Urazy zębów

Zęby są najtwardszą substancją w ludzkim ciele. Pomagają w trawieniu przez rozdarcie i miażdżenie żywności, aby rozpocząć podróż w dół przewodu pokarmowego. Dają każdemu z naszych dzieci wyjątkowy uśmiech do dzielenia się z każdym. Czasami jednak dzieci mogą zranić zęby. Oto kilka faktów i wytycznych dotyczących zębów ludzkich i co zrobić, gdy ząb zostanie uszkodzony.

Oto podstawowy schemat zęba:

Jak widać, istnieją cztery różne rodzaje tkanki: miazga, zębina, szkliwo i cement. Każda z tkanek jest ważna dla zdrowia zęba.

MIAZGA

Pokarm dla zęba przechodzi przez miazgę – jedna część w koronie zęba zwana komorą miazgi, a druga część w korzeniu zęba zwana kanałem korzeniowym. Miazga składa się z nerwów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej.

DENTIN

Kolejną warstwą otaczającą miazgę jest zębina – żółtawa, twarda substancja, która stanowi większość zęba.

ENAMEL & CEMENTUM

Na koniec są dwie zewnętrzne osłony chroniące istotne części zęba – szkliwo i cement. Emalia jest najtwardszą tkanką w ludzkim ciele i pokrywa górną połowę lub koronę zęba. Cementum pokrywa dolną połowę lub korzeń zęba i mocuje ząb w kości szczęki.

Ludzie są diphyodontami, co oznacza, że ​​rozwijają dwa zestawy zębów. Pierwsze 20 zębów nazywa się zębami pierwotnymi, tymczasowymi lub “noworodkowymi”. Zęby te zaczynają wypadać, gdy dziecko ma około 5-6 lat. Ostatecznie pierwszy zestaw zębów zostaje zastąpiony zestawem 32 zębów stałych (zębów wtórnych lub “dorosłych”) w ciągu 15 lat, gdy szczęka dojrzewa w dorosłej postaci. The Tooth Fairy pozostaje zajęty przez dość długi czas!

Zrozumienie podstawowej anatomii zęba pomoże ci w urazie zęba.

DENTAL TRAUMA – I CO MOŻESZ ZROBIĆ

Uraz stomatologiczny jest niezwykle powszechny, szczególnie w grupie wiekowej od 6 do 12 lat. Szacuje się, że 10% do 16% dzieci wykaże oznaki uszkodzenia zębów siekaczy stałych od 15. roku życia. Co więc należy zrobić, jeśli dziecko zrani zęby (zęby)?

Pomyślmy najpierw o rodzajach uszkodzeń zębów. Kiedy dziecko kaleczy usta, ważne jest, aby najpierw go uspokoić i przygotować do zbadania ust w razie jakichkolwiek urazów. Przygotuj czystą szmatkę z zimną wodą, aby wytrzeć krew, a także, aby dziecko mogło ugryźć się w przypadku zranienia zęba. Poproś go, aby delikatnie otworzył usta tak szeroko, jak to tylko możliwe, abyś mógł zwizualizować zęby, usta i dziąsła. Zidentyfikuj wszelkie oczywiste uszkodzenia jamy ustnej, a następnie zacznij uważnie patrzeć na każdy ząb. Rodzaje urazów zęba, które należy rozważyć, są rozluźnione, częściowe złamanie (rozdrobnione), całkowite złamanie, zwichnięcie i awulsja (całkowicie znokautowane z pozycji w kości szczęki i dziąsła).

JEŚLI ZOSTAŁO WYŁĄCZONE Z ZĘBÓW

Jeśli ząb został całkowicie znokautowany, spróbuj go natychmiast zlokalizować. Ostrożnie podnieś ząb za koronę i unikaj kontaktu z korzeniem. Płucz ząb WYŁĄCZNIE w czystej wodzie lub mleku (bez szorowania), a następnie ustal, czy można ponownie włożyć ząb w jego miejsce w jamie ustnej.

Zęby pierwotne (tj. Zęby mleczne) nie powinny być ponownie wszczepiane ze względu na ryzyko uszkodzenia podstawowego stałego zęba. Jeśli nie masz pewności, czy jest to główny ząb, zachowaj ostrożność i ponownie włóż ząb, jeśli to możliwe. Stały ząb ma większą szansę na zachowanie, jeśli zostanie umieszczony z powrotem w dziąśle; Badania wykazały, że jeśli ząb zostanie ponownie wszczepiony w ciągu 60 minut, wskaźnik skuteczności reimplantacji i żywotności zęba znacznie się poprawił.

Celem jest utrzymywanie żywotności komórek miąższu poprzez utrzymywanie ich w stanie wilgotnym. Jeśli nie można wykonać reimplantacji, zanurz ząb całkowicie w pojemniku z zrównoważonym roztworem soli Hanksa, który jest dostępny w handlu w postaci zestawu jako “Save-A-Tooth” (Phoenix-Lazerus, Inc., Pottstown, PA), lub mleko lub ślinę pacjenta. NIE NALEŻY UŻYWAĆ WODY WOLNEJ LUB SALIŃSKIEJ, ponieważ mogą one zawierać bakterie i inne potencjalnie toksyczne reakcje na zęby. Inną dobrą opcją jest trzymanie pacjenta w ustach, przyłożonego do policzka i dziąsła. Ta sugestia oczywiście zależy od niezawodności i wieku dziecka, aby zrobić to prawidłowo, nie powodując dalszych problemów (takich jak zadławienie lub połknięcie zęba). A potem natychmiast zwróć się o pomoc do swojego dentysty!

DLA INNYCH DENTAL TRAUMA

W przypadku wszystkich innych urazów ważne jest, aby jak najszybciej zbadać dentystę przez dentystę. dentysta określi stopień uszkodzenia zęba i przedstawi plan leczenia dla ewentualnych napraw. W przypadku złamanego zęba dentysta może zaokrąglić i wygładzić postrzępione krawędzie. W przypadku częściowego lub całkowitego zwichnięcia zęba dentysta ustali, czy ząb pozostanie przy życiu, czy ostatecznie ciemnieje i umiera.

Jeśli ząb jest pierwotnym zęba, utrzymasz martwy ząb w miejscu, aż wypadnie, a stały ząb wypełni jego miejsce. (The Tooth Fairy nadal będzie honorować martwy ząb, a także żywy ząb).

W przypadku częściowych złamań zębów, spróbuj znaleźć kawałek, który się odłamał i zachowaj go tak, jak wspomniano w przypadku całkowitego zerwania zęba. I ponownie, poszukaj pomocy od dentysty.

Zdrowie jamy ustnej dla małych dzieci

Opracowanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej we wczesnym okresie życia dziecka ma kluczowe znaczenie dla zdrowia zębów i ogólnego stanu zdrowia. Oto kilka typowych pytań i odpowiedzi dotyczących opieki stomatologicznej dla małych dzieci.

Kiedy powinienem zabrać moje dziecko na pierwszą wizytę stomatologiczną?

AAP zaleca zabranie dziecka do dentysty w 6 miesięcy po pierwszym wyskrobaniu zęba (patrz Wielka notatka ząbku doktora Wolfa!) Lub do 1 roku życia. Dentyści dziecięcy widzą wszystkie dzieci, a niektórzy dentyści rodziny również. Możesz poprosić o listę dentystów w naszym biurze, lub możesz szukać na stronie internetowej AAP.

A co, zanim moje dziecko ma zęby? Wszystko, co mogę zrobić?

Tak! Po karmieniu używaj czystej myjki lub szczoteczki dziecięcej (bez pasty do zębów) do czyszczenia dziąseł dziecka.

Jak mam myć zęby mojego dziecka?

Możesz zacząć używać fluoryzowanej pasty do zębów po wybuchu pierwszych zębów. Dla dzieci poniżej 3 lat użyj pasty do zębów i pomyj przód i tył zębów oraz wzdłuż linii dziąseł. Dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat używaj wielkości ziarna grochu. Pędzel dwa razy dziennie, rano i przed snem.

Czy moje dziecko może myć zęby?

Szczotkowanie zębów Twojego dziecka może być naprawdę trudne, szczególnie w przypadku niechętnego do współpracy malucha. Ponieważ młodsze dzieci nie mają zręczności szczotkowania zębów dobrze, to szczególnie ważne jest, aby pomóc w szczotkowaniu. AAP zaleca szczotkowanie zębów dziecka do około 6-7 roku życia, lub kiedy może wiązać własne buty lub pisać kursywą.

Kiedy moje dziecko powinno zniknąć z butelki? Smoczek? A co z ssaniem kciuka?

Od dwunastego do piętnastego miesiąca życia jest dobry czas, aby zacząć przechodzenie z butelki do kubka z wodą, a także z smoczka. Wcześniejsze dzieci są poza smoczkiem i butelką, tym mniej ryzyko wystąpienia problemów dentystycznych. Długotrwałe stosowanie smoczka wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem zakażeń ucha środkowego. Ssanie kciuka jest zupełnie normalnym zachowaniem u niemowląt i małych dzieci, a większość z nich wyrośnie z tego na własną rękę. Jeśli ssanie kciuka będzie kontynuowane w wieku powyżej 4-5 lat, może to potencjalnie prowadzić do problemów z wyrównaniem zębów (wady zgryzu). Aby pomóc w zerwaniu z przyzwyczajeniem, pomocne mogą być pozytywne wzmocnienia (wykresy naklejek, nagrody itp.). Źle smakujące lakiery do paznokci, takie jak Thum lub Mavala, mogą potencjalnie zadziałać. Jeśli wszystko inne zawiedzie, dentyści mogą zastosować specjalne urządzenie doustne, które utrudnia ssanie kciuka.

Dodaj komentarz