Upadki i łagodne obrażenia głowy

Upadki są częstym wypadkiem – w rzeczywistości są najczęstszą przyczyną zabrania dziecka na oddział nagłych wypadków, co może wywołać u rodziców niepokój. Ponieważ większość upadków nie jest świadkiem, często nie można ich zrozumieć ani zrekonstruować z powodu tego, co naprawdę się wydarzyło. Częstość występowania w wieku wzrasta w wieku 2 lat (szczególnie 10-12 miesięcy i 2 lata), a także w wieku młodzieńczym (wiek 11-15 lat) w miarę zwiększania się zachowań związanych z podejmowaniem ryzyka (i samobójstwem).

Mnóstwo obrażeń, o różnym stopniu nasilenia, może pojawić się w wyniku upadków. Badanie przeprowadzone w 2000 roku w Los Angeles wykazało, że większość upadków pochodzi z okien, balkonów, schodów, mebli, potknięć, chodników i wyposażenia placów zabaw. Większość urazów u dzieci występuje w domu (57%), z niewielką liczbą w szkole (6%). To samo dotyczy urazów głowy. W tej notatce doktora skupimy się na łagodnych urazach głowy bez utraty przytomności. Bardziej obszerna dyskusja na temat wstrząsu mózgu i urazowego uszkodzenia mózgu (od umiarkowanego do ciężkiego urazu głowy) znajduje się w Notatce lekarskiej dotyczącej wstrząsów.

Natychmiastowe reakcje, aby pomóc dziecku, często mogą być losowe i mylące, biorąc pod uwagę charakter wypadku i fakt, że rodzice nie chcą, aby dziecko zostało skrzywdzone lub zranione. A więc – w przypadku upadku, co powinien zrobić rodzic? Pomyślimy o opiece w trzech częściach – Natychmiastowej (w ciągu 30 minut), Pierwszych 24 godzinach i Dni do Tygodni.

Natychmiastowa opieka (w ciągu 30 minut)

Pierwszą rzeczą jest zachować spokój i pozwolić dziecku poruszać się lub wstać z własnej mocy. Mów łagodnym głosem, wypowiedz jego imię i zapytaj, czy coś cię boli (możesz dowiedzieć się, co stało się później). Jego ruchy pomogą ci szybko ocenić, czy jakakolwiek część ciała jest zraniona lub zepsuta. Obserwuj jego naturalne ruchy i zauważ, czy ogranicza używanie jakichkolwiek części ciała lub “chwyta” to, co go rani.

Jeśli dziecko jest nieprzytomne, zadzwoń pod 911.

Dziecko, które płacze, jest uspokajające – oznacza to, że jest mniej prawdopodobne, że doznał wstrząsu mózgu lub poważnego urazu mózgu. Jeśli dziecko nie chce wstać, pozwól mu leżeć, kiedy oceniasz rzeczy.

Wizualizuj obszar (obszary), które bolą i szybko przejrzyj wszystkie odsłonięte obszary skóry w poszukiwaniu krwawienia lub zadrapań. Kontroluj krwawienie wilgotną szmatką i umiarkowanym ciśnieniem. Jeśli jakikolwiek obszar twarzy krwawi, patrz również na usta i zęby (omówię Obrażenia od zębów w nadchodzącej notatce doktora). Jedną wielką troską i przyczyną niepokoju dla rodziców jest łatwość, z jaką skóra głowy lub twarz mogą krwawić. Dzieje się tak, ponieważ skóra jest najcieńsza na tych częściach ciała w porównaniu z resztą ciała i łatwiej “pokazuje” krew. To zła wiadomość. Dobra wiadomość jest taka, że ​​krwawienie można kontrolować tak samo jak każde inne miejsce. Ograniczenie widzenia krwi pomoże szybciej uspokoić dziecko (i ciebie również, jeśli jesteś tak samo przerażony).

Jeśli na skórze występuje nacięcie lub rozcięcie, być może trzeba będzie go zobaczyć w izbie przyjęć (najlepiej w Szpitalu Dziecięcym), aby właściwie nawodnić i zamknąć ranę. Jeśli upadek nastąpił na żwirze, piasku lub powierzchni brudu, niewielkie ilości zanieczyszczeń mogą znajdować się w ranie i ostatecznie mogą spowodować infekcję. W razie wątpliwości, sprawdź to.

Uspokój swoje dziecko, aby przestać płakać, zanim przejdziesz dalej. Może pomóc ci ustalić stopień ciężkości urazu, jeśli jest spokojny. Jeśli wyizolowałeś uraz w jednym konkretnym obszarze, szybko dokonaj oceny od głowy do palca w przypadku czegokolwiek oczywistego, takiego jak obrzęk, zasinienie lub jakiekolwiek odbarwienie. Nie trzeba usuwać całej odzieży, aby to zrobić – raczej zobacz, co widzisz i delikatnie dotknij tego, co możesz dotknąć lub ściśnij. Zwróć uwagę na wszystkie obszary, które bolą lub zmieniają się, i rozpocznij opiekę wspomagającą – odpoczynek, lód i chłodny kompres. Ostrzegaj innych, aby ci pomogli, jeśli potrzebujesz, i zadzwoń do biura lekarza po poradę.

Jeśli nie widać żadnych bezpośrednich obrażeń, przejdź do …

Pierwsze 24 godziny

W zależności od rodzaju upadku ten poziom oceny i opieki wymaga cierpliwości i obserwacji z twojej strony.

Dziecko przeszło przez stresujące wydarzenie, a naturalna tendencja ciała do kompensacji i przechodzenia w stan “podekscytowany”, aby się chronić. W miarę upływu czasu po urazie zmiany fizjologiczne w ciele zaczynają się zmniejszać i powracają do stanu biernego. Może to prowadzić do zmęczenia, zmęczenia, obolałości i zmian w zachowaniu. Nie ma nic złego w tych zmianach, ale ciało potrzebuje czasu na dostosowanie. A więc pozwól na te zmiany!

Nie trzeba budzić dziecka w krótkich okresach, aby kontrolować jej czujność. Jeśli chce spać, pozwól jej spać, zwłaszcza jeśli jest w pobliżu typowej pory dnia lub pory snu. Próba oceny zachowania za coś złego może być wyzwaniem, jeśli dzieci są również rozdrażnione, gdy nie mogą spać w swoim zwykłym czasie, lub śpią tak długo, jak zwykle.

Pierwsze 24 godziny po upadku są ważne, aby umożliwić stopniowy powrót do normalnej funkcji. Pozwól dziecku grać tak jak zwykle. Pozwól jej iść do szkoły. Pozwól jej grać w tolerancji, chyba że bierze udział w kolizji lub kontakcie ze sportem. Jeśli początkowy uraz był znaczny lub poważny (według ciebie), nie powinna wystąpić żadna aktywność fizyczna, dopóki nie zostanie zatwierdzona przez certyfikowanego pracownika służby zdrowia w opiece nad wstrząśnięciami mózgu. Zapoznaj się z Notatką lekarzy na temat wstrząsów, aby uzyskać więcej informacji na temat urazowych uszkodzeń mózgu.

Z biegiem czasu będziesz mógł zobaczyć, czy jakieś regularne codzienne czynności – chodzenie, bieganie, skakanie, wspinanie się, odpoczynek, jedzenie, gra, pojmowanie, pamiętanie, zmiana w zachowaniu / osobowości – zostają dotknięte. Będziesz mógł widzieć wyraźniej siniaki i zmiany w obrzęk. W przypadku jakichkolwiek zmian, dziecko powinno zostać ocenione przez lekarza.

Czerwone flagi to jakiekolwiek nocne przebudzenie z bólu, 2 lub więcej epizodów wymiotów, ból pleców, ból szyi, amnezja lub zmiany widzenia lub słuchu.

Jeśli nie ma obaw, przejdź do …

Dni do tygodni

Ten okres czasu pozwala wszystkim drobnym urazom leczyć się i upewnić się, że nie doszło do niezdiagnozowanych obrażeń po upadku.

Ponownie, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, sprawdź to. Subtelne złamania lub dyslokacje mogą pozostać niewykryte, dopóki dziecko nie będzie wielokrotnie próbowało ukończyć tej funkcji i ma z nią trudności. W przypadku urazu głowy ten przedłużony okres potwierdza powrót do normalnego stanu we wszystkich aspektach codziennej aktywności bez żadnych trudności i wahań.

W każdym momencie, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy po upadku i / lub urazie głowy, zawsze należy natychmiast skontaktować się z biurem lekarza.

Dodaj komentarz