Choroba rąk i stóp, wirusowe zapalenie wątroby typu A

Moje dziecko ma chorobę ?! Na szczęście to nie jest tak straszne, jak się wydaje.

Choroba dłoni i stóp jest stosunkowo powszechną chorobą przenoszoną między dziećmi tak łatwo, jak każdy inny wirus lub przeziębienie. Zwykle jest to spowodowane przez rodzinę enterowirusów, szczególnie coxsackie. Możesz usłyszeć, że twój pracownik służby zdrowia używa terminów “coxsackie” i “Hand-Foot-and-Mouth” raczej zamiennie.

HandFootMouthCo to wygląda?

Twoje dziecko najprawdopodobniej pojawi się z bolesnymi, wypełnionymi płynem pęcherzami – zwykle na dłoniach, podeszwach stóp i wewnątrz jamy ustnej. (Wyjaśnia to, jak choroba ma swoją ohydną nazwę). Jednak wysypka nie zawsze pojawia się w tych obszarach. Możesz zauważyć, że twoje dziecko ma bardziej rozpowszechniony zestaw pęcherzy.

Czy to tylko bolesna wysypka?

Nie, może również przedstawiać inne objawy. Dziecko zazwyczaj nie czuje się dobrze. Oprócz radzenia sobie z bolesnymi pęcherzami, które utrudniają jedzenie i picie, mogą również cierpieć na objawy grypopodobne, w tym gorączkę i bóle mięśni. Mogą również chcieć spać więcej, ponieważ nie czują się dobrze.

Co mam zrobić?

Ponieważ jest to wirus, podobnie jak w przypadku przeziębienia, nie ma natychmiastowego lekarstwa na tę chorobę. Nie ma leków, które sprawią, że zniknie – tylko czas. Choroba rąk, stóp i ust typowo trwa, podobnie jak większość innych wirusów, od kilku dni do tygodnia. W Kids Plus zwykle zaleca leczenie objawów za pomocą popularnych leków, takich jak Tylenol lub ibuprofen (aby pomóc w bólu). Możemy również polecić mieszankę Benadrylu i Maalox w stosunku 1: 1, aby przepłukać usta i wypluć je, jeśli dziecko będzie wystarczająco dorosłe. Jeśli nie będą w stanie, Twój dostawca porozmawia z tobą o tym, jak można go mieszać i osuszyć na rany, jeśli dawka jest odpowiednia.

Czego muszę się martwić?

Zazwyczaj największym problemem jest utrzymywanie dziecka w stanie nawodnienia. Ponieważ boli tak dużo, by połknąć, dzieci mogą unikać przyjmowania jakichkolwiek płynów. Chłodniejsze płyny są bardziej wygodne dla dziecka z Dłoni-Stopą i Usta. Popsicles mogą również być kojące i pomogą dziecku uzyskać niewielką ilość płynu w międzyczasie. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub uważasz, że Twoje dziecko może zacząć się odwadniać, zadzwoń do biura lub natychmiast zabierz dziecko na pogotowie. Objawy odwodnienia, które należy uważnie obserwować, to zmniejszenie wydalanego moczu, suchość w jamie ustnej i senność. (Aby uzyskać więcej informacji na temat odwodnienia, patrz: znakomita notatka doktora doktora Wolynna).

Jak długo moje dziecko jest zakaźne?

Dzieci są najbardziej zaraźliwe w pierwszym tygodniu choroby. Mogą jednak wyleczyć wirusa z nosa i ust przez około 1-3 tygodnie, a w ich stolcu od tygodni do miesięcy po rozpoczęciu infekcji – tak jak zawsze bardzo ważna jest dobra higiena.

Jak mogę tego uniknąć?

Nie ma idealnego sposobu ochrony dziecka przed dotknięciem ręki i nóg. Jak w przypadku każdego wirusa, ograniczenie ekspozycji jest kluczowe. Jeśli znasz kogoś z wirusem, poczekaj, aż stanie się lepszy, zanim go zobaczysz. I, jak zawsze, dobry klucz do mycia rąk, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków.

Restauracja Chi Chi – czy to imię brzmi znajomo? (Jednym z moich ulubionych potraw był kurczak chimichanga.)

Pod koniec października 2003 r. Zgłaszano przypadki wybuchu wirusowego zapalenia wątroby typu A przez lekarzy w izbie przyjęć leczonych przez pacjentów z hrabstwa Beaver. Departamenty zdrowia w hrabstwie Beaver i Pensylwanii śledzą wszystkie przypadki z powrotem do restauracji Chi Chi w centrum handlowym Beaver Valley Mall. Do 7 listopada 130 osób zapadło na WZW typu A jako część epidemii. Dwa tygodnie później liczba przypadków wzrosła do 240. Pod koniec epidemii ponad całkowita liczba osób, które zachorowały na WZW typu A, przekroczyła liczbę 650 osób, a cztery osoby zmarły.

Urząd ds. Żywności i Leków oraz Centrum Kontroli Chorób ustalili, że źródłem wybuchu WZW typu A była surowa lub niedogotowana zielona cebula pochodząca z Meksyku. Ponad 9 000 osób, które jadły w Chi Chi w okresie ekspozycji otrzymywało strzały z immunoglobulin, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na WZW typu A.

WIRUS

Czym jest WZW typu A? Jest to bardzo poważna choroba wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A, który atakuje wątrobę. Wirus znajduje się w kale osób z WZW typu A. Można go łatwo rozprzestrzeniać poprzez bliski kontakt z osobami chorującymi na WZW typu A lub od jedzenia lub picia zanieczyszczonej odchodami zawierającymi wirus. Ludzie, którzy mają zapalenie wątroby typu A i nie myją rąk prawidłowo po skorzystaniu z łazienki mogą rozprzestrzeniać wirusa. Niektóre osoby, które nie czują się źle lub mają objawy, mogą rozprzestrzeniać wirusa na innych.

Objawy grypopodobne, żółte zabarwienie oczu i skóry (żółtaczka), ciemne zabarwienie moczu, silne bóle brzucha i biegunka są objawami zapalenia wątroby typu A. Objawy mogą trwać od tygodni do miesięcy. Dla niektórych osób potrzebna jest hospitalizacja.

SZCZEPIEŃ

Ze względu na ciężką naturę tego wirusa i powodowaną przez niego chorobę zaleca się szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A dla dzieci między 12. a 23. miesiącem życia. Jest to szczepionka dwuczęściowa, z której pierwszą podaje się w wieku 12 miesięcy. a drugi 6 miesięcy później. Szczepionkę należy również podawać osobom, które będą podróżować do krajów takich jak Ameryka Środkowa lub Południowa, Meksyk, Azja (z wyjątkiem Japonii), Afryki i Europy Wschodniej, z których wszystkie mają wysoką częstość występowania wirusowego zapalenia wątroby typu A.

Poważne działania niepożądane ze szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A są rzadkie. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są bolesność w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, utrata apetytu i zmęczenie. Objawy te zwykle ustępują w ciągu 24 do 48 godzin. Uzyskanie szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A jest o wiele bezpieczniejsze niż uzyskanie tej choroby.

Aby uzyskać więcej informacji na temat szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, zobacz stronę zasobów Centers for Disease Control.

Dodaj komentarz